Analytik: Řecko v podstatě v platební neschopnosti už dávno je

To, že Řecko nezvládne splácet své dluhy, je podle odborníků skoro jisté. Nějaká forma jeho bankrotu, která bude následovat, by pak mohla přispět k pádu americké ekonomiky do recese. Tvrdí to alespoň bývalý šéf amerických Federální rezerv Allan Greenspan. A jak doplňuje, politické struktury, které by tento scénář zvládly přepsat, prostě nefungují. Včerejší signály o tom, že by další pomoc Řecku mohla být odložena až na září, jeho slova svým způsobem potvrzují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecká banka v Athénách.

Řecká banka v Athénách. | Zdroj: Reuters

Allan Greenspan tvrdí, že Řecko jen stěží své dluhy zvládne. Připojil se tak k řadě expertů, kteří to vidí stejně. Prognostickým schopnostem Greenspana však prý úplně nevěří analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Na Rádiu Česko připomněl jeho roli, kterou sehrál ve vyvolání realitní bubliny a následné hypoteční krize.

„Na druhou stranu v tomto nelze než s ním souhlasit - Řecko je v dluhové pasti. Teď se v podstatě hraje jen o to, jestli se podaří situaci za pomoci evropských záchranných balíčků nějakým způsobem vyžehlit. Ale Řecko v podstatě v platební neschopnosti už dávno je,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Napětí v eurozóně roste. Do čeho v takové situaci mají drobní investoři investovat? Zeptali jsme se na Rádiu Česko analytika společnosti Partners Aleše Tůmy .

Možný bankrot Řecka není rozhodně dobrou zprávou z pohledu investora. To, které produkty v tomto případě nejvíce utrpí, záleží podle analytika na tom, jak se krize vyhrotí.

„Pokud by se nepodařilo zabránit nějaké širší nákaze na zbytek periferních ekonomik eurozóny, mohlo by to vést k nějaké další likviditní krizi, jako jsme viděli na podzim 2008 a začátek roku 2009. V takovém případě by to významně zahýbalo cenami akcií, šly by dolů i ceny podnikových dluhopisů,“ uvedl.

„Na druhou stranu většina firem, narozdíl od řeckého státního sektoru, nestávkuje a vyrábí něco produktivního. Firmy v době krize také výrazně šetřily a dost velká část z nich sedí na značných polštářích hotovosti. Takže z hlediska zdraví podnikového sektoru situace není tak špatná, čili nějaká krize v této oblasti by mohla být relativně krátká,“ dodal.

Mezi investiční nástroje, které jsou do jisté míry na evropské dluhové krizi nezávislé, nebo z ní můžou dokonce těžit, připomněl analytik například bezpečné státní dluhopisy.

„Jako jsou německé a konce konců i české, tak ty by se měly držet vysoko. Samozřejmě vždycky v dobách paniky roste zlato. Na druhou stranu, když nastane nějaká likviditní krize, může i zlato klesnout. Pokud by se krize protáhla a prohloubily se deflační tlaky, tak to také působí proti cenám zlata,“ vysvětlil analytik společnosti Partners Aleš Tůma.

Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme