Irsku by nejvíc prospěla většina Fine Gael, míní ekonom McQuaid
Dluhovou krizí těžce zkoušené Irsko dnes čekají parlamentní volby. Průzkumy naznačují, že se po nich k moci dostane současná opozice. Ta mimo jiné žádá, aby se změnily podmínky, za jakých na konci loňského roku svět poskytl Irsku stabilizační půjčku. Nejen proto ale budou trhy volby ostře sledovat.
Stále častěji se objevují spekulace o tom, že Irsko nebude bez zásadních změn brzy opět schopné splácet své závazky. Jaký výsledek dnešního plebiscitu by tomu mohl zabránit? I na to se Rádio Česko ptalo hlavního ekonoma irské společnosti Bloxham Stockbrokers Alana McQuaida.
„Já si myslím, že tím nejlepším výsledkem by byla většina pro pravostředovou stranu Fine Gael, což je teď hlavní opoziční strana. A nebo majorita Fine Gael zajištěná hlasy nezávislých poslanců, kteří v klíčových bodech budou smýšlet stejně. Což je dost dobře možné,“ říká McQuaid a dodává:
„V Irsku totiž panuje názor, že se kvůli hospodářským problémům do parlamentu tentokrát dostane mnoho nezávislých kandidátů. A názory alespoň některých z nich se jistě budou podobat tomu, jak věci vidí Fine Gael. To by tedy bylo nejlepší. Nejpravděpodobnější je ale koalice pravostředové Fine Gail a levostředové Labor strany.“
Vycházejme tedy z tohoto koaličního scénáře. Co bude znamenat a co přinese?
„Myslím si, že bude třeba jistých kompromisů. Labor je mírně nalevo a soustředí se spíše na zvyšování daní než na škrty ve státních výdajích. Fine Gael chce naopak zejména šetřit. Zároveň v rámci předvolebního boje slíbila, že alespoň v dohledné době nebude zvyšovat obyčejným lidem daně. Jisté je, že je na tom teď irská ekonomika hodně, hodně špatně. A pokud byste v takové situaci zvýšil daně, tak uděláte více škody než užitku. Zejména proto, že se maloobchod topí a bez pomoci se neobejde. Je proto třeba jaksi povzbudit lidi, aby začali utrácet. Pokud ale zvýšíte daně, tak je šance, že lidé vyrazí nakupovat, menší.“
Patří tak kvůli možným sporům o to, zda škrtat, nebo zvyšovat daně, koalice Fine Gail - Labor mezi horší varianty, které mohou vzejít ze současných voleb?
„Ne, ne, určitě si nemyslím, že by šlo o nejhorší možný výsledek. Fine Gael, pokud už byla u moci, většinou vládla společně s Labor. Takže by to pro ně nebylo nic nového. Nicméně, vzhledem k současné situaci je jakýkoli signál, že dochází k posunu vlevo, signál, že by sociální programy mohly být pro zemi prioritou, něčím, z čeho trhy nemají radost. Trhy chtějí vidět vlády seškrtat výdaje, chtějí je vidět zkrotit deficity na úroveň tří procent hrubého domácího produktu; a to co možná nejrychleji. Jistě, je nutné, aby ekonomika rostla. A škrty proto hned nemusí být až tak drastické - pokud tomu pomohou. Ale i tak platí, že v příštích letech prostě musíme udělat jisté změny a snížit schodek rozpočtu.“
Dá se tak čekat, že budou současné volby pro další vývoj irské ekonomiky zásadní?
„Tak určitě jsou pro Irsko nesmírně důležité v tom slova smyslu, že je jasné, že po těchto volbách budeme mít vládu, která bude moci říkat, že má od lidí mandát. Nová vláda bude mít požehnání lidí, aby udělala to, co prostě musí být uděláno. A to je něco, co ta současná vláda neměla nebo to určitě neměli jednotlivci z této vlády.“