Ministerstvo rozešle předluženým obcím varovné dopisy
Ministr financí bude varovat více než dvě stovky zadlužených obcí. V dopise, který jim hodlá v příštích dnech odeslat, je chce upozornit na nebezpečí, která jim hrozí z vysoké zadluženosti. Podle ministerstva tyto obce dluží dohromady zhruba jednu a půl miliardy korun.
Celková výše dluhu není podle Radka Němečka z tiskového oddělení ministerstva nebezpečná. Rychle však roste tempo zadlužování a problémy mohou mít právě menší předlužené obce. "Problém není samotná výše dluhů obcí, ale poměr splátek jistin a úroků obce k jejím příjmům. Obce, které dopis obdrží, překročily kritickou hranici tohoto poměru," uvedl mluvčí.
Ministerstvo chce, aby hříšníci své vysoké závazky do konce srpna zdůvodnili. V dopise obce vyzve, aby přistoupily k takovým krokům, které sníží jejich zadlužení. "Pokud obec i v následujícím roce vykáže rizikovou míru zadlužení, bude zařazena na seznam, který projedná vláda, a obci se tak uzavře cesta k dalším půjčkám a dotacím," vysvětlil Němeček.
Jména obcí jsou zatím tajná. Známé jsou například problémy obcí Smržovka, Vejprty, Kácov nebo Malá Morávka. Příkladem je smutně proslavená Rokytnice nad Jizerou, která musela kvůli obrovským dluhům rozprodat svůj majetek.
Zatímco před deseti lety obce dlužily asi čtyři miliardy korun, na konci letošního roku to bylo přes 70 miliard. Polovinu z toho dluží Praha, Brno a Ostrava. Obce si v 90. letech půjčovaly na stavbu kanalizací, osvětlení, plynofikaci nebo bytovou výstavbu. K dalšímu růstu dluhů přispějí i miliardové investice do budování čističek.
Zákon obce v půjčkách nijak neomezuje. Pokud však město nebo vesnice přecení své síly a nejsou schopny dluhy splácet, odnese to většinou stát. Obce totiž nemohou zkrachovat, maximálně prodat některý majetek. V současné době může stát pouze omezit přísun dotací, nově bude moci i zakázat vydání obecních dluhopisů.