Projekt Zelená úsporám by mohl pokračovat i po roce 2013, říká ministr Chalupa

Rozdělování dotací na zateplování budov by mohlo pokračovat i po roce 2013, kdy Česká republika dostane desítky milionů korun z prodeje povolenek ke znečišťování. Nový program energetické nezávislosti, který by v budoucnu navázal na Zelenou úsporám, prosazuje ekologické hnutí DUHA. Podle ministra životního prostředí Tomáš Chalupy však zatím o ‘Zelené úsporám 2‘ zdaleka rozhodnuto není.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zateplení domu

Zateplení domu | Foto: novezahradnimesto.net

Pokud se zjednoduší administrativa, je podle ekonoma a člena ekonomické rady vlády Miroslava Zámečníka Zelená úsporám projekt, který by měl pokračovat a dostat významnou část výnosu z prodeje povolenek.

„Jaké lepší využití prostředků z prodeje emisních povolenek bychom našli, než intervenci, která za prvé snižuje spotřebu, za druhé má pozitivní ekonomickou návratnost a za třetí, což je také důležité – je tam sice subvence jednotlivým domácnostem, stavebníkům - do doby, než se vytvořila fronta, tak se tam ani teoreticky nedala dělat korupce,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Program Zelená úsporám by mohl pokračovat i po roce 2013. Podrobnosti pro Dopolední Radiožurnál zjišťovala reportérka Lucie Husárová.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS je zatím k možnosti pokračování programu v dalších letech rezervovaný, i když by si další přítok peněz do energetických úspor přál.

„Fakt se bráním teď říct jakékoliv jakoby těšínské jablíčko. Pokud by to směřovalo na programy v oblasti životního prostředí, tak my bychom byli rádi, aby významná část z toho směřovala na energetické úspory. To znamená něco, co by mohlo být jakýmsi pokračováním tohoto programu,“ uvedl.

Vojtěch Kotecký z hnutí DUHA říká, že České republice by pokračování programu pomohlo. „Už do roku 2020 při současných cenách energie můžeme snížit účty, které domácnosti, obce, podniky a další platí za teplo asi o 11 miliard korun a výhledově ještě podstatně výše,“ uvedl.

„Snížily bychom naši závislost na dovozu zemního plynu z Ruska. A možnosti zateplování jsou dvakrát větší než celá debata o územních limitech těžby uhlí v Podkrušnohoří,“ vysvětlil.

Zelená úsporám má peníze z prodeje emisních kreditů, kterých dosud ministerstvo životního prostředí prodalo za téměř 19 miliard korun.

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme