Projekt Zelená úsporám by mohl pokračovat i po roce 2013, říká ministr Chalupa
Rozdělování dotací na zateplování budov by mohlo pokračovat i po roce 2013, kdy Česká republika dostane desítky milionů korun z prodeje povolenek ke znečišťování. Nový program energetické nezávislosti, který by v budoucnu navázal na Zelenou úsporám, prosazuje ekologické hnutí DUHA. Podle ministra životního prostředí Tomáš Chalupy však zatím o ‘Zelené úsporám 2‘ zdaleka rozhodnuto není.
Pokud se zjednoduší administrativa, je podle ekonoma a člena ekonomické rady vlády Miroslava Zámečníka Zelená úsporám projekt, který by měl pokračovat a dostat významnou část výnosu z prodeje povolenek.
„Jaké lepší využití prostředků z prodeje emisních povolenek bychom našli, než intervenci, která za prvé snižuje spotřebu, za druhé má pozitivní ekonomickou návratnost a za třetí, což je také důležité – je tam sice subvence jednotlivým domácnostem, stavebníkům - do doby, než se vytvořila fronta, tak se tam ani teoreticky nedala dělat korupce,“ vysvětlil.
Program Zelená úsporám by mohl pokračovat i po roce 2013. Podrobnosti pro Dopolední Radiožurnál zjišťovala reportérka Lucie Husárová.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS je zatím k možnosti pokračování programu v dalších letech rezervovaný, i když by si další přítok peněz do energetických úspor přál.
„Fakt se bráním teď říct jakékoliv jakoby těšínské jablíčko. Pokud by to směřovalo na programy v oblasti životního prostředí, tak my bychom byli rádi, aby významná část z toho směřovala na energetické úspory. To znamená něco, co by mohlo být jakýmsi pokračováním tohoto programu,“ uvedl.
Vojtěch Kotecký z hnutí DUHA říká, že České republice by pokračování programu pomohlo. „Už do roku 2020 při současných cenách energie můžeme snížit účty, které domácnosti, obce, podniky a další platí za teplo asi o 11 miliard korun a výhledově ještě podstatně výše,“ uvedl.
„Snížily bychom naši závislost na dovozu zemního plynu z Ruska. A možnosti zateplování jsou dvakrát větší než celá debata o územních limitech těžby uhlí v Podkrušnohoří,“ vysvětlil.
Zelená úsporám má peníze z prodeje emisních kreditů, kterých dosud ministerstvo životního prostředí prodalo za téměř 19 miliard korun.