Voda příští rok zdraží až o 6 procent, nejvíce v severních Čechách

Některým domácnostem příští rok podraží voda. Mezi cenami vody jsou v současné době poměrně výrazné regionální rozdíly, proto odhady počítají pro rok 2013 s různou výší zdražení. Lidé si na severu Čech a Moravy připlatí téměř 6 procent, v Plzni to bude 5 procent a na Olomoucku bude cena vyšší o 3,8 procenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatím každou kapku nemusíme počítat...

Zatím každou kapku nemusíme počítat... | Foto: Fotobanka stock.xchng

Severočeská vodárenská společnost ještě na jaře informovala o tom, že by cena jednoho kubíku vody mohla stoupnout až o 7,5 procenta.

Zdražení ale nakonec tak drastické nebude. Cena kubíku vody stoupne o 5,9 procenta, tedy o 4,30 koruny. Shodli se na tom akcionáři, tedy obce a města v Ústeckém a Libereckém kraji.

Vodárny chtějí od odběratelů vybrat peníze, které měly původně dostat za modernizaci čističek odpadních vod od Evropské unie. Dotace ale nepřišly a zhruba 4 miliardy musí firma vybrat od obyvatel obou krajů.

„Podle vyjádření ministerstva životního prostředí se nám nepodařilo naplnit všechny podmínky, které s dotačním titulem souvisely. Nakonec jsme dostali tuto odpověď ­– nenaplnili jste, peníze nedostanete,“ říká ředitel investic a rozvoje Severočeské vodárenské společnosti David Votava.

Čtyřčlenná rodina tak při průměrné spotřebě 100 litrů na osobu, zaplatí za rok o zhruba 800 korun víc než doposud.

A nejen domácnosti, ale také například restaurace nemají ze zdražení vody radost. Mytí nádobí i vaření bude i pro ně od ledna dražší.

„Každé zdražení je pro nás zničující, ublíží nám celkové zdražení, které se na nás řítí – plyn, elektřina, voda, suroviny. Voda už je dneska tak strašně drahá, že je to pro nás velký náklad, spotřebujeme jí hodně,“ zlobí se majitel restaurace v Teplicích Jaroslav Hrabák.

Ke zdražení vody by ale došlo i v případě, že by Severočeská vodárenská společnost dotace na modernizace čističek odpadních vod dostala. Musí totiž vyměnit také tisíce kilometrů kanalizací a vodovodních řadů a to stojí rovněž miliardy korun.

Nárůst cen vody přesto nebude tak vysoký jako v předchozích letech. Spotřeba vody dlouhodobě klesá. Lidé stále více používají úsporné spotřebiče i vodovodní baterie. Díky moderním technologiím je nižší i spotřeba vody v průmyslu a zemědělství.

ČRo 1 - Radiožurnál, Jan Beneš, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme