Zájem o diamanty stále stoupá. Češi za ně každoročně utratí miliardy korun
Šperky patří k lidem od nepaměti. A jsou zajímavé a lákavé stále. Ať už jako dárek nebo výhodná investice. Třeba zájem o diamanty každým rokem stoupá. Češi za ně každoročně utratí miliardy korun. Kromě nákupu tradičních šperků roste i obliba investičních diamantů.
„Co se týče ceny, každý kámen má své parametry. Třeba u smaragdu je to tvar, barva, velikost a čistota. Nejdražší jsou diamanty, barevné diamanty. Pak je druhá skupina rubín, safír, smaragd. Do skupiny pod tím patří tanzanity,“ vysvětluje Alojz Ryšavý, majitel firmy ALO diamonds, jednoho z největších tuzemských výrobců šperků.
Ve zlatnických dílnách jednoho z největších českých výrobců šperků natáčela Jitka Hanžlová
Drahé kameny firma často dováží přímo ze zemí jejich původu. „Rubíny dovážíme z Barmy, tanzanity z Tanzánie, diamanty většinou z Austrálie, Ruska nebo Jihoafrické republiky,“ uvádí Ryšavý a pokračuje:
„Speciální tvary ovšem kupujeme již vybroušené. Nespeciální tvary si necháváme vybrousit sami. Na základě vybroušeného kamene certifikujeme u mezinárodních organizací.“
Nejlepší brusiči jsou podle Ryšavého v současnosti v Indii, Belgii a Izraeli.
Podle kvalifikovaných odhadů jen loni vytěžily doly po celém světě 127 milionů karátů, tedy více než 25 tun přírodních diamantů. Z toho přes 70 procent našlo uplatnění v průmyslu a ve vědě. Šperkaři využili jen 30 procent produkce. Jen málo diamantů je totiž esteticky dokonalými kameny.