Penaltový rozstřel? Pro každého stejný, ale…

Vítězové ho obhajují, poražení nechápou, proč zrovna tímto způsobem končí jejich pouť turnajem. Opakuje se to pokaždé, i na letošním mistrovství světa ve fotbale, kde při nerozhodném výsledku po prodloužení rozhodnou o postupu a vyřazení penalty. Je to spravedlivý způsob?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tak určitě… Je totiž pro oba stejný. Jako míč a hřiště jsou pro oba soupeře stejné, také tohle pravidlo je prostě stejné. Jistě, rozdílně ho vnímají aktéři po skončení, vítězové by neměnili, poražení přesně naopak přicházejí s jinými řešeními. Ještě nikdo ale nevymyslel skutečně lepší způsob, jak jeden jediný duel rozhodnout.

Má po remíze rozhodnout počet karet na turnaji, větší počet gólů v odehraných zápasech nebo podobná statistika? Nebo se má rovnou o postupujícím losovat? Anebo by se mělo hrát bez penalt až do rozhodnutí jako v některých hokejových zápasech? Či by mělo přijít na řadu druhý den opakované utkání?

Ne, penalty jsou sice svým způsobem loterie, hodně o štěstí, ale mají své kouzlo. A taky ukážou určité přednosti a nedostatky hráče, jeho umění poradit si v ohromně složité chvíli především psychicky, zvládnout tíhu okamžiku.

A pro fanoušky jsou přece perfektní. Taky už se těšíte, jak případně dneska uspěje v penaltovém rozstřelu Neymar? Nebo jestli promění Mbappé, Suárez nebo Cavani?

Penaltový rozstřel bude vždycky krásný pro vítěze a krutý pro poražené, ale taky obrovským adrenalinem a nezapomenutelným zážitkem pro fanoušky. Bez něj by fotbalový šampionát byl o něco chudší, ale těžko říct, jestli spravedlivější.​

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme