S prezidentem Petrem Pavlem se na Hrad vrací respekt k menšinám

Fotka, na níž je Petr Pavel obklopen romskými dětmi z ústecké lokality Mojžíř, patřila po symbolické rovině k nejvýjimečnějším okamžikům české politiky posledních let. Po dvou prezidentech, kteří se do romské komunity záměrně rasisticky strefovali, pohrdali Romy a aktivně šířili nenávist proti nim, přišel někdo, kdo se je nebojí podpořit, a dokonce se s nimi vyfotit.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel se na Pražském hradě setkal s romskými studenty

Petr Pavel se na Pražském hradě setkal s romskými studenty | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Návštěva v Mojžíři byla bez nadsázky politickým milníkem – od dob, kdy byl v čele země Václav Havel, jsme ničeho podobného nebyli svědky.

A vůbec: nestává se často, že by se kdokoliv z vysokých politických činitelů jakkoli podpůrně vztahoval k Romům a Romkám, lidem, kteří v České republice čelí nejen celé řadě předsudků, ale také strukturálnímu rasismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: S prezidentem Petrem Pavlem se na Hrad vrací respekt k menšinám

Vnímat i ty ostatní

Už první dny po svém zvolení ale dal Petr Pavel jasně najevo, že ho problémy Romů a Romek trápí i zajímají, a že jim chce věnovat pozornost a nabídnout prostor.

V lecčem to připomnělo chování slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, která se dlouhodobě profiluje podobně: jako smířlivý, dialogický hlas, uvnitř slovenské společnosti, jako někdo, kdo si je vědom síly symbolického kapitálu své funkce, jako někdo, kdo s ním umí pracovat citlivě a empaticky. 

To v České republice zoufale dlouho chybělo a zdá se, že i tady se časy pomalu, přesto jistě, mění.

Návštěva v Mojžíři, důležitá především pro samotné romské děti, na které česká politika v lepším případě nemyslí, v tom horší pomáhá šířit předsudečné narativy kolem nich, ale nebyla jediným výstupem nového prezidenta směrem k romské komunitě. Nezůstalo jen u jednoho jediného gesta, naopak.

V minulém týdnu byla přímo na Pražském hradě přijata celá delegace Romů a Romek, především z řad mladého romského studentstva. Setkání se konalo u příležitosti Mezinárodního dne Romů, který každoročně připadá na 8.dubna a má za cíl připomínat romskou komunitu, oslavovat romskou kulturu, ale i apelovat na řešení problémů, kterým Romové čelí.

Zásadní, respektující a přitom neokázalý

Setkání byla přítomná i manželka prezidenta, Eva Pavlová, a také romská kapela. „To, co považuji za jedno z největších nebezpečí naší doby – a zdaleka se netýká jenom Romů – jsou předsudky.

Vycházejí mnohdy z nedostatku informací, ze stereotypů, z nedostatku vůle navzájem si naslouchat a pochopit argumenty toho druhého,“ uvedl na začátku schůzky Pavel. Romskému studentstvu potom sdělil, že právě oni jsou příkladem, jak z kruhu předsudků vystoupit.

Odškodnění za protiprávní sterilizaci dostalo zatím 275 žen, víc než 160 žádostí úředníci zamítli

Číst článek

Bylo by samozřejmě skvělé, kdyby se více debatovala systémová podoba českého rasismu, otázky chudoby, segregace ve vzdělání, bludný kruh exekucí, než aby se vyzdvihoval individuální úspěch několika lidí. 

Ale na to je ještě čas. Je důležité vnímat, jak samotné přijetí působilo na romské studentstvo a na další zástupce a zástupkyně komunity. A ty z něj byli nadšení.

„Je to okamžik změny, který prožíváme,“ uvedla směrem k návštěvě Lucie Fuková, zmocněnkyně pro romské záležitosti.

A má pravdu: minimálně v tomhle ohledu je to skutečně okamžik změny. Zásadní, nevídaný, respektující, a přitom tolik neokázalý. Kéž by takový politický přístup k menšinám konečně začal být normou.  

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme