Sergej Surovikin a generál Armagedon
Kdo je generál Sergej Surovikin? To začalo Rusko i svět zajímat především poté, co se v americkém tisku objevily dohady, že tento zkušený vysoký ruský vojenský velitel byl buď přímo zapleten do nedávné Prigožinovy vojenské vzpoury, nebo o ní přinejmenším předem věděl.
Faktem je, že od předminulého víkendu se nikde na veřejnosti neobjevil a podezření, že je v domácím vězení, či dokonce ve vyšetřovací vazbě, nedokázala vyvrátit ani jeho dcera, tvrdící, že otec je v pořádku a nic mimořádného se s ním neděje.
Připomeňme si ale jeho kariéru. Ta příznačně začínala v srpnu 1991 během protigorbačovského puče v Moskvě, kdy na rozdíl od drtivé většiny ostatních velitelů nasazených vojenských jednotek nechal střílet do demonstrantů a způsobil tak smrt tří civilistů.
Následovaly čečenské války, pohraniční boje s islámskými extremisty v Tádžikistánu a konečně vrcholná velitelská funkce v syrském dobrodružství Vladimira Putina, kde si Surovikin, jehož jméno vzbuzuje stejné asociace v ruštině i češtině, vysloužil charakteristiky typu „generál Armagedon“.
Právě proto se zřejmě stal i nejvyšším velitelem ruské invaze na Ukrajinu a byl jím od loňského října do letošního ledna. A právě jemu je také připisován záměr systematicky ničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, což se také celou zimu dělo.
Pokus o puč stabilitu ruského systému nezviklal. Rychle v něm ale vznikla citelná trhlina, míní rusista
Číst článek
A najednou je právě tento člověk, těšící se zřejmě až doposud naprosté Putinově důvěře, přinejmenším podezřelý z toho, že o Prigožinově chystané revoltě věděl, či že ji dokonce sám pomáhal připravovat. Někteří dokonce tvrdí, že Surovikin byl už od roku 2017 tajným VIP členem wagnerovské struktury…
Ať tak, či onak, události posledních deseti dnů otřásly celým Ruskem a hlavně Putinovým režimem daleko podstatněji než celá válka na Ukrajině. Ukázaly totiž, že dosavadní monolit současné kremelské moci začal právě ukrajinským dobrodružstvím dostávat povážlivé trhliny. A těch už bude jen a jen přibývat.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Co čeká evropský automobilový průmysl? Stávka ve Volkswagenu je jen začátek
Julie Hrstková
Nad Gruzií se vznáší stín vážného občanského konfliktu
Libor Dvořák
Ambiciózní projekt reformy daní z dílny PAQ Research má jediný háček: je navrhovaný v Česku
Apolena Rychlíková
Angela Merkelová vzpomíná. Také na Ukrajinu
Libor Dvořák