Za Beethovenovu smrt nemůže olovo. Nová studie z Harvardu vyvrací teorie o skladatelově smrti

Bezprostřední příčinou předčasné smrti Ludwiga van Beethovena nebyla otrava olovem. To je stručný závěr nové studie biochemiků z Harvardovy univerzity. Ta se zabývala spekulacemi o tom, že skladatel zemřel kvůli otravě olovem. A tuto domněnku výzkum vyloučil. Německý skladatel měl řadu zdravotních problémů. Zemřel v 56 letech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beethoven měl řadu zdravotních problémů

Beethoven měl řadu zdravotních problémů | Zdroj: Profimedia

Vědci pomocí hmotnostní spektrometrie analyzovali dvě Beethovenovy kadeře. Obě obsahovaly velkou koncentraci arzenu, rtuti a hlavně olova. V jedné byla koncentrace olova oproti normálu vyšší 64krát a v druhé 95krát. Autoři studie ale definitivně vylučují otravu olovem jako příčinu skladatelovy smrti.

3:37

Umělá inteligence může být hudebním skladatelem. Dokončila už třeba práce Dvořáka nebo Beethovena

Číst článek

Na co ale zemřel, stále nevědí a jejich studie je jen dílek pomyslné skládanky o Beethovenově smrti, jak říkají sami biochemici, kteří vlasy zkoumali.

Vysokou koncentraci olova v hudebníkových vlasech výzkumníci z Harvardu vysvětlují tím, že mohlo pocházet z léků, z mastí s obsahem olova nebo z levného vína, které bylo slazené olovem anebo uchovávané v olověných sudech.

Opravdu jeho vlasy

Studie vyšla v časopise Clinical Chemistry a vědci zkoumali dvě kadeře. Konkrétně Bermannovu kadeř a druhou, které se říká Halmova-Thayerova. Ústřižků Beethovenových vlasů existuje poměrně dost a skoro 30 jich je jen ve sbírce Knihovny amerického Kongresu.

Beethoven měl totiž celoživotní zdravotní problémy a jeho přátelé za ním chodili a prosili o kadeř na památku. Rok před smrtí tak Beethoven daroval ústřižek svých vlasů klavíristovi Antonu Halmovi. Tuhle kadeř pak v 19. století získal Američan Alexander Wheelock Thayer, autor prvního životopisu Ludwiga van Beethovena. Proto se jí říká Halmova-Thayerova kadeř.

Problémy s játry nezpůsobil Beethovenovi jen alkohol, zjistili vědci 196 let po jeho smrti

Číst článek

A právě tu už před rokem vědci sekvenovali, aby se ujistili, že je opravdu Beethovenova. Během roku 2000 se totiž snažili o podobný pokus, ale zjistili, že vlasy, které zkoumali, byly ženské.

Křehké zdraví 

Beethoven měl řadu zdravotních problémů, hlavně se zažíváním, játry a ledvinami. Když se do toho započítá hluchota, jeho výbušná povaha, chronická fyzická nemotornost a problémy s pamětí, tak jde o problémy, které lze připsat právě otravě olovem, o které se dlouhé roky spekulovalo.

Skladatelovy potíže se postupně zhoršovaly a úplně ohluchl 11 let před smrtí. Zemřel v roce 1827 a sám chtěl, aby se veřejnost dozvěděla o příčině jeho smrti. Napsal to už během roku 1802 v takzvané Heiligenstadtské závěti.

Zdeněk Novák, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme