Od vydání Čapkových Anglických listů uplynulo 100 let. Vyšly v Československu i Británii
Vedle mnoha dalších rolí může být Karel Čapek považován za zakladatele moderního českého cestopisu. Tím totiž jeho kniha Anglické listy je. Od jejího prvního vydání uplynulo 100 let. V létě roku 1924 využil Čapek pozvání britského PEN klubu a dva měsíce strávil na cestě po Spojeném království, odkud pravidelně posílal sloupky do Lidových novin. Na přelomu října a listopadu pak vyšly jako ucelená publikace.
„Máme nejlepší sbírku českých knih v celé Británii. Sbíráme je už sto let. Anglické listy máme v několika vydáních. To první z roku 1925 i poslední z roku 2001. To si ale teď půjčil nějaký student,“ provází Thomas Lorman knihovnou plnou povědomých titulů.
Od vydání Čapkových Anglických listů uplynulo 100 let. Téma pro Jaromíra Marka
Jak je to ale s Anglickými listy? „Poprvé jsem se k Čapkovi dostal před 30 lety a doslova jsem si ho zamiloval. Byl to výborný spisovatel. Jeho Anglické listy jsou plné jemného humoru. Řada postřehů, které Čapek udělal před sto lety, platí i dnes,“ srovnává.
Mezi roky 1925 až 1943 vyšly Anglické listy v Británii několikrát. Nejprve na pokračování v deníku Manchester Guardian, potom mnohokrát knižně.
„Ve své době byli lidé v Británii fascinováni tím, jak vidí spisovatel ze střední Evropy jejich zemi. Jednou ze lží spojenou s Mnichovem bylo, že Československo je pro Brity zemí, o které nevědí zhola nic. Nebyla to pravda. Řada lidí znala vaši kulturu,“ podotýká Lorman.
Na cestu po Anglii, Walesu a Skotsku se vydal Karel Čapek v létě roku 1924. Texty vycházely průběžně v Lidových novinách. Na přelomu října a listopadu potom vyšla první česká knižní edice. Záhy nato, v březnu 1925, vyšla kniha i v angličtině.
Spisovatelka Třeštíková: Raději prodané kusy než cenu. Až prodám milion výtisků, budu spokojená
Číst článek
Thomas Lorman je historik. Vyučuje na fakultě slovanských a východoevropských studií. Anglické listy podle něj nejsou knihou o Británii. Vzorem nového Československa byly západní liberální demokracie. Všechny potřebné instituce už stát v roce 1924 měl. Jak říká Lorman, Čapek ale věděl, že to není všechno. Vydal se do Británie, aby zjistil, jaká je západní společnost a na jakých základech stojí.
„Čapek zjišťuje, že celá britská kultura je neopakovatelná a vychází ze svých vlastních pramenů a tradic. Československo proto nemůže být kopií Británie, ale musí být samo sebou. Cokoliv Čapek napíše o Británii je ve skutečnosti debatou o Československu. Dochází k závěru, že není třeba nic kopírovat, že mají být lidé hrdí na svou vlastní zemi,“ říká historik Thomas Lorman.
V roce 2001 vyšly Anglické listy v Británii znovu. Kniha ale zapadla a dnes ji zná jen hrstka lidí.