Nová rychlokovárna ve Vítkovicích využila historickou lisovnu
Strojírenské Vítkovice rozjíždějí provoz v nově postavené továrně za 2 miliardy korun. Součástí takzvané rychlokovárny je i historická budova lisovny z počátku 20. století a průmyslníci museli najít společnou řeč s památkáři.
Lisovna stojí uprostřed rozlehlého areálu strojírenských Vítkovic už od roku 1905 a má typické režné zdivo. Ode dneška se památka stává součástí funkční továrny – bude v ní expediční hala.
„Vyřešili jsme to tak, že jsme postavili novou halu pro novou technologii a expediční halu jsme nechali v původní hale lisoven, kterou jsme museli zrekonstruovat. Přímo výrobních dělníků tady bude 84 a dalších lidí, jako údržba, bude dalších 60,“ upřesňuje generální ředitel Vítkovic Jan Světlík.
Hned vedle historické budovy se tyčí nová hala, kterou opanovala mohutná, počítačem řízená linka. „Zde je nakládací plocha, pak to bude projíždět tudy, tady se to bude kovat a tady je vykládací. Mělo by to být absolutně přesné,“ popisuje Roman Menšík, který spolu s ostatními dělníky rychlokovárnu stavěl.
Podélné kovové výrobky nebo silnostěnné trubky, které vyjdou z počítačem řízené linky, chce firma prodávat zákazníkům z automobilového průmyslu, petrochemii nebo energetice.