Pěstouni dostanou víc peněz a lepší odborné zázemí
Pěstounská péče je od nového roku lépe odměňovaná a pěstouni mají také nárok na větší pomoc odborníků. Změny, které mají dát dětem lepší šanci na normální život v náhradní rodině, prosadilo ministerstvo sociálních věcí, a to i přes kritiku části veřejnosti a veto prezidenta.
Za odmítáním změn stál strach z toho, že lidé budou přijímat sirotky do rodiny jen pro peníze a tím utrpí kvalita pěstounské péče.
Odměny pěstounů se podle novely pohybují mezi osmi a čtyřiadvaceti tisíci korun podle počtu dětí a jejich zdravotního stavu. Nově se zavádí také plat za pěstounskou péči na přechodnou dobu.
Podle Bronislavy Butulové ze Sdružení pěstounských rodin v Brně jde o základní finanční zajištění pěstounů, aby rodiny neživořily, a obavy ze zneužívání financí nemá.
Redaktorka ČRo Zuzana Kopuletá hovořila o novele se zástupkyní Sdružení pěstounských rodin v Brně a také pěstounkou, která přijala tři děti
„Myslím, že odměny pěstouna, jak jsou teď nastavené, rozhodně nejsou tak vysoké, aby mohly motivovat zájemce o náhradní rodinnou péči,“ říká Butulová.
Předchozí právní úprava podle jejích slov neposkytovala pěstounům dostatečné finanční zajištění. Za důležitou ovšem považuje také odbornou podporu pěstounů a jejich přípravu.
„Pěstouni budou mít nově nárok na zprostředkování odborníka, například psychologa nebo psychiatra, jednou za půl roku,“ upřesňuje Butulová.
Ani podle pěstounky Vladimíry Mokré, která pečuje o tři děti, nejsou nově stanovené odměny tak vysoké, aby to lákalo ke zneužití. Přesto je změna podle ní příjemná, protože dosud pěstounské rodiny často bojovaly s nedostatkem peněz.
„Pěstounky většinou bývají doma, nepracují,“ vysvětluje a dodává, že náhradní rodiny pak musí vyjít pouze s jedním příjmem a pěstounským příspěvkem.
S penězi navíc, které nyní dostane, chce dětem přilepšit nebo jim nějakou částku ukládat stranou.