Policie zpřísní kontroly řidičů. Stále více jich jezdí pod vlivem drog
Stále více řidičů jezdí ve Středočeském kraji pod vlivem drog. Vyplývá to z policejních statistik. Naposledy se hlídce podařilo zastavit zdrogovaného řidiče včera ráno na silnici číslo 3 u Poříčí nad Sázavou. A co je horší, přibývá i nehod, které řidiči pod vlivem drog zaviní.
Každá policejní kontrola řidičů, jestli neřídí pod vlivem drog, vypadá skoro stejně. Kousek vaty se vloží do úst, dokud vata nezmodrá, a pak se čeká na výsledek. V případě, že je pozitivní, se pak šoféři většinou vymlouvají.
„Nevím, co vám na to mám říct. Trávu jsem kouřil včera, dneska ne, to druhé nevím, co je,“ reaguje na výsledek testu mladý řidič.
Takoví jako on pak vždy skončí na policii. Podle jejího krajského ředitele Jana Ptáčka jsou drogy za volantem v současnosti velkým problémem. Nejčastěji jde podle něj právě o marihuanu nebo pervitin.
Řidiči pod vlivem drog jsou problém, který čím dál častěji zaměstnává policisty při dopravních kontrolách
„Řidič, který je pod vlivem jakékoli návykové látky, není schopen rozlišovat a správně jednat zejména v krizových situacích. Čísla ukazují, že nehody jsou pak fatální.“
A dodal i počty nehod, které ve středních Čechách zavinili zdrogovaní řidiči.
„V loňském roce spáchali řidiči pod vlivem drog sedmnáct dopravních nehod za celý rok. V prvních čtyřech měsících jich bylo pět a letos ve stejném období o dvě méně. Ale přistižených řidičů při kontrolách, kteří byli pod vlivem drog, je čím dál více.“
Nejvíc hříšníků na Benešovsku a Příbramsku
Nejvíce řidičů pod vlivem drog jezdí ve Středočeském kraji na Příbramsku a Benešovsku, jak dodává benešovská policejní mluvčí Diana Škvorová.
„Za první čtvrtletí letošního roku jsme na okrese Benešov při silničních kontrolách zaznamenali dvacet devět řidičů, u nichž byla orientačním testem zjištěna v těle zjištěna přítomnost omamných nebo psychotropních látek. Nebo se jedná i o řidiče, kteří se tomuto testu odmítli podrobit – na ně je pak pohlíženo, jako by řídili pod vlivem drogy. V prvním čtvrtletí loňského roku se jednalo o deset případů.“
Zdrogovaným řidičům hrozí ztráta řidičského průkazu, vysoká pokuta, soud a vězení. Policisté se drogami zabývají i při některých celorepublikových dopravně bezpečnostních akcích. Ta nejbližší bude na začátku června. Čeští policisté se připojí ke kolegům z dalších 28 zemí Evropy.