Pražský dům, který obsadili squatteři, je opět prázdný. 33 lidí skončilo na policii
Squatteři přes noc obsadili prázdný dům mezi Václavským náměstím a Hlavním nádražím v centru Prahy. Čtyřpatrová budova patří ministerstvu spravedlnosti, které ji však už léta nevyužívá. Squatteři chtěli upozornit na to, že je budova nevyužívaná a že by mohla sloužit třeba jako kulturní centrum. Po zásahu policie skončilo 33 lidí na policejní služebně.
Squatteři obsadili čtyřpatrový dům včera zhruba po osmé hodině večer. Ve dvou místnostech hrály živé kapely, zbytek domu byl volně průchozí.
„Ta nemovitost patří státu, to znamená, že nějakým způsobem patří nám všem. Přitom tady je někdy od roku 2006 nebo 2007 prázdná a chátrá,“ řekl mluvčí squatterů František Sauer.
Za hodinu bylo na místě několik desítek policistů a hudba utichla.
„Přímo na místě se policistům přihlásil zástupce ministerstva spravedlnosti jako vlastníka objektu, který policistům sdělil, že si nepřeje, aby se osoby dále tímto neoprávněným způsobem vyskytovaly v objektu a požádal Policii České republiky o pomoc,“ uvedla mluvčí pražských policistů Hana Jeřábková.
V jednu chvíli kroužil nad budovou vrtulník, ten zjišťoval terén pro zásahovou jednotku. Zhruba dvacítka těžkooděnců se do budovy dostala přes střechu vedlejšího domu.
Část lidí odešla bez nátlaku. „Uviděli jsme baterky v oknech a těžkooděnci přišli. Takže dost nepříjemně nám sdělili, že jménem zákona máme okamžitě slézt dolů, což jsme postupně učinili,“ popsala jedna z účastnic akce. „Legitimovali nás a dali nám na výběr – buďto můžeme zůstat, nebo můžeme odejít,“ doplnil její kolega.
Několik desítek squatterů odejít odmítlo. Podle policistů chtěli mluvit se zástupci ministerstva spravedlnosti. „Jsou tam tito zástupci včetně našich policejních vyjednavačů,“ přibližovala policejní mluvčí.
Vyjednávání nebylo dlouhé a nakonec došlo na použití síly – kolem půl třetí ráno policisté vyvedli poslední squattery. „Třicet tři osob bylo po několikátém neuposlechnutí výzvy zajištěno,“ uvedla Jeřábková s tím, že by tito lidé neměli být zadrženi dlouho a hned po zajištění „nezbytně nutných úkonů“ budou propuštěni.
Zvětšit mapu