Pražský Klub Hornomlýnská pomáhá dětem s postižením i díky nadaci Pomozte dětem

Nadační fond Pomozte dětem přispívá na činnost Klubu Hornomlýnská z Jižního města. Do budovy s krásnou zahradou docházejí děti s různými typy postižení. Terapeuti a osobní asistenti se jim snaží jejich nelehký osud ulehčit. Letos klub oslaví 10 let své obdivuhodné činnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klub Hornomlýnská: Herna

Klub Hornomlýnská: Herna | Foto: Jitka Citriaková

To, že se v Klubu Hornomlýnská věnují dětem, lze poznat už při příchodu k domu. Na oknech jsou barevné obrázky a samolepky, uvnitř útulné a klidné prostředí. Právě uvolnění je pro většinu dětských klientů zásadní.

„Máme tady vyhřívanou vodní postel, která je výborná zvláště pro děti, které mají nějaké spasmy, nějaké křeče, nějaké pohybové postižení," říká vedoucí odlehčovací služby Lucie Kocarová v relaxační místnosti a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Klub Nademlýnská, který funguje díky podpoře fondu Pomozte dětem, navštívila Anna Königsmarková

„Je výborná na prohřátí těla. Teplota postele se dá regulovat. Děti se tu nejen prohřívají, ale slouží i ke spánku po obědě. Dobře slouží i u dětí, které mají záchvaty.“

Do Klubu Hornomlýnská docházejí nejčastěji děti s kombinovaným postižením, s vadou zraku nebo poruchami autistického spektra. Každý den se asistenti starají o 4 - 6 dětí. Odpočinek a psychickou podporu tady ale najdou i rodiče.

Pohybová místnost bývá nejčastěji využívána pro canisterapii.

„K nám chodí dva canisterapeuté s pejsky každé úterý a pátek, kdy canisterapeut se svým psem provádí u dětí polohování, probíhají různé aktivity se zaměřením na rozvoj motoriky, rozvoj komunikace, emoční stránky, podpora pozornosti dětí," vypočítává Lucie Kocarová a pokračuje:

„Všechno je to vedlejší aktivita. Díky tomu pejskovi děti lépe spolupracují a komunikují.“

Klub Hornomlýnská: Canisterapie | Foto: Jitka Citriaková

Klub disponuje také hernou s velikými okny, ze kterých je výhled přímo do zahrady, šatnou a také zasedací místností, využívanou pro výtvarné aktivity. Činnost klubu je velmi pestrá. Asistenti vyrážejí za dětmi přímo do terénu a mnohdy se stanou dalším členem rodiny.

„My jako koordinační tým se i snažíme pracovat s asistentem na oblasti péče trochu i o své duševní zdraví, protože dost často se stává, že asistenti se stávají členy rodiny. Tak je dobré pracovat na tom, že přijde čas, kdy je potřeba se z tohoto vztahu vyvázat. Takže je to i hodně o duševní práci," popisuje úskalí osobní asistence Dagmar Chárová.

Dostačující počet terapeutů či asistentů si může klub Hornomlýnská dovolit právě díky finanční podpoře fondu Pomozte dětem.

Klub Hornomlýnská: Psychorelaxační místnost | Foto: Jitka Citriaková

„My jsme díky sbírce Pomozte dětem získali pro Klub Hornomlýnská 210 tisíc. Jsou to peníze, které jsme využili většinou na platy zaměstnankyň, které se přímo starají, přímo poskytují péči dětem," vysvětluje ředitel klubu Petr Hušek a dodává:

„Využili jsme peníze na rehabilitační pomůcky, na vzdělávání zaměstnanců.“

Kulaté výročí klub oslaví 13. září benefiční akci v Komunitním centru Matky Terezy v Praze 11.

Anna Königsmarková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme