Psí útulky jsou po Vánocích a Silvestru plné zvířat
Psí útulky jsou v současnosti přeplněné. Dočasný domov tam našli psi, které někdo vyhodil jako nechtěný vánoční dárek na ulici, nebo ti, kteří se lekli silvestrovských petard a svým majitelům utekli. Plné kotce hlásí útulky napříč celým Středočeským krajem. Výjimkou není ani ten v Buštěhradu - Bouchalce.
Psí útulek Bouchalka, jak se mu zkráceně říká, leží téměř na samotě. Štěkot psů je proto slyšet už z dálky. Už dvacet let sem lidé a strážníci svážejí nalezené psy z celého Kladenska, části Berounska i okresu Praha - západ.
Situace se podle majitelky útulku Eugenie Sychrovské v tuto dobu každoročně opakuje.
„Začíná to po Mikuláši. Veliký podíl na tom mají petardy. Hodně lidí se také stěhuje a hodně lidí umírá. Od Mikuláše máme nárůstek přes 80 psů,“ říká majitelka útulku.
Celkem se sem ročně dostane okolo 1200 psů. Například kladenští strážnici odchytili od začátku letošního roku už skoro dvě desítky toulavých psů.
„Po Novém roce zaznamenáváme nejvyšší výskyt toulavých psů,“ potvrdila mluvčí kladenské městské policie Markéta Fröhlichová s tím, že oproti loňskému roku, kdy měli spíše výskyt malých štěňat, letos to jsou dospělí psi.
Lidé se v tomto období zbavují psů nejen proto, že jde o nechtěný vánoční dárek, ale i proto, že jsou zkrátka s výchovou nedůslední nebo na zvíře nestačí. Podle majitelky psí školy z Velké Dobré u Kladna Jiřiny Forejtové je chyba právě většinou na straně majitele. Psí škola jim umí poměrně rychle pomoci.
„Učí se ho pochopit, učí se poznávat to, co pejsek potřebuje. Samozřejmě se setkávám i s lidmi, kteří přijdou s problémovým pejskem. To jsou pejsci vyššího věku. Tam se potom podle individuální situace řeší, co má pejsek za problém. Podle toho s pejskem pracujeme,“ říká Forejtová.
Její psí škola má v současné době více než 140 klientů. Podobných škol je v kraji několik.
Odchyt toulavých psů a jejich umístění do útulků stojí radnice ve středních Čechách stovky tisíc korun ročně. Města i obce v současné době zavádějí označování zvířat elektronickým čipem a tím se snaží snížit počet případů, kdy někdo psa vyhodí jen tak na ulici. O kolik se počet případů ve městech, kde už čipování zavedli, snížil, není ale zatím jasné.