Vrchlabí využilo nový zákon a vykázalo z města zlodějku
Vrchlabí se zařadilo mezi první města v České republice, kde využili nový zákon o zákazu pobytu. Třináctitisícové město zakázalo pobyt ženě, která opakovaně kradla. Už loni dostala pět blokových pokut, ani jednu z nich ale nezaplatila. A letos ji při krádeži chytili znovu.
Sedmadvacetiletá žena z Jilemnicka kradla ve Vrchlabí v různých obchodech, podle ředitele městské policie Milana Čivrného dokonce i v několika během jednoho dne.
„Vyzkouší to v několika obchodech. V jednom ji přistihnou právě při krádeži drogistického zboží. My přijedeme, vyřešíme to uložením blokové pokuty a za hodinu nás volají z jiného obchodu s oděvy, kde odcizila kalhoty,“ popisuje.
Uložené blokové pokuty přitom neplatila. Město tak využilo nový zákon o zákazu pobytu, který je v platnosti od ledna letošního roku.
„Protože se chceme vyhnout tomu, aby páchala trestnou činnost na území města,“ vysvětluje Ivana Pavlíková z městského úřadu ve Vrchlabí.
„Vlastně je to nadstavba dosavadním sankcím. My dále budeme ukládat pokuty, dále budeme ukládat sankce, když tam jsou. Ale pokud se bude jednat o pachatele, který bude opakovaně páchat přestupky na území této obce, tak mu můžeme uložit i zákaz pobytu,“ dodává vedoucí kanceláře starosty Vladimír Rypl.
Mladá zlodějka se tak ve Vrchlabí nesmí pohybovat v následujících třech měsících. Tato lhůta je prý ale příliš krátká.
Za porušení zákazu hrozí vězení
„To řízení je velmi složité, na to, že se vlastně jedná o zákaz pobytu pouze na tři měsíce. Zákonodárci to mysleli možná dobře, ale tři měsíce utečou jako voda a máme tady toho člověka okamžitě zpátky. Kdyby ten zákaz byl aspoň na půl roku, aby se úřadům vůbec vyplatilo do sankcí jít,“ myslí si Ivana Pavlíková.
Té se přitom nový zákon líbí, podle ní ale má ještě jeden nedostatek. „Kdyby bylo na mně, já bych k zákazu pobytu uložila vždycky i pokutu, protože ten člověk si to skutečně zaslouží. Ale zákon nám to bohužel neumožňuje. Musíme si vybrat: buď pokutu, nebo zákaz pobytu,“ tvrdí.
Žena z Jilemnicka se tak ve správním řízení pokutě vyhnula, zákaz pobytu na území Vrchlabí ale nesmí porušit. Jinak by podle Udo Ertnera z trutnovské policie mohla skončit ve vězení.
„A to pro spáchání přečinu maření úředního rozhodnutí a vykázání, za který může být soudem uložen trest odnětí svobody až na tři roky,“ doplňuje Ertner.