Kolaps, restart kariéry a návrat na Euro. Fotbalista Eriksen po třech letech znovu táhne dánský tým

Na evropském šampionátu v roce 2021 Christian Eriksen v úvodním utkání zkolaboval. Zástava srdce znamenala pro dánského záložníka boj o život. Během tří let se ale zotavil, vrátil se k profesionálnímu fotbalu, a letos svou zemi opět reprezentuje na Euru. V úvodním zápase se Slovinskem, který nakonec skončil remízou 1:1, vstřelil první gól.

Video Stuttgart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Eriksen se tři roky po kolapsu vrátil na Euro a hned v prvním zápase proti Slovinsku skóroval

Christian Eriksen se tři roky po kolapsu vrátil na Euro a hned v prvním zápase proti Slovinsku skóroval | Foto: Lee Smith | Zdroj: Reuters

Na Euru, které bylo kvůli pandemii covidu-19 odloženo o rok, hrálo Dánsko první zápas skupiny s Finskem. Severské derby dostalo ale úplně jiný náboj, než by si všichni fanoušci přáli. Záložník Christian Eriksen utrpěl přímo na hřišti zástavu srdce. Během resuscitace kolem něj a lékařů udělali spoluhráči kruh, aby zamezili pohledům zvědavců a znemožnili kamerám scénu snímat.

Odchod z Itálie

V době konání Eura v roce 2021 byl Eriksen hráčem Interu Milán. Během rekonvalescence se však spekulovalo, zda se bude moci do italského celku vrátit. Když lékaři za Eriksenova souhlasu rozhodli, že Dánovi bude implantován ICD neboli kardioverter-defibrilátor, bylo jasné, že i kdyby se vrátil k profesionálnímu fotbalu, v Serii A ho budoucnost nečeká. Soutěžní regule totiž nepovolují hráči, aby měl v těle přístroj monitorující srdeční aktivitu.

Zařízení, které má Eriksen uloženo v podkoží, dokáže detekovat neobvyklý srdeční rytmus a díky elektrickým výbojům srdci v nesnázích pomoci. Kromě implantace životně důležitého přístroje nastala v Eriksenově životě další zásadní změna. Po plném zotavení musel řešit změnu působiště, v čemž mu milánský klub nebránil. 

V období rekonvalescence trénoval v dánském Odense, kde působil v mládežnických letech. Na konci roku 2021 oficiálně opustil italský klub a v lednu 2022 přestoupil do anglického Brentfordu, se kterým podepsal půlroční smlouvu. V Premier League za „včely“ odehrál jedenáct zápasů a vstřelil jeden gól. 

Po úspěšném návratu k fotbalu na nejvyšší úrovni o Dána projevil zájem tradičnější a větší anglický klub Manchester United. Brentford Eriksena uvolnil „rudým ďáblům“ zadarmo. Tento přestup znamenal pro dánského fotbalistu velký kariérní zlom. A uskutečnil se rok po kolapsu na Euru.

Návrat na Euro

Přesně 1100 dní po události, která na čas zabrzdila a poté i přesměrovala Eriksenovu kariéru, se dánský tahoun vrátil. Euro 2024 pro něj začalo nejlepším možným způsobem, hned v úvodním zápase proti Slovinsku otevřel v sedmnácté minutě skóre. Gól mu připravil spoluhráč Jonas Wind, který pohlednou patičkou nasměroval míč Eriksenovi do běhu a ten ho pravačkou usměrnil do sítě. 

Dánsko nakonec utkání k výhře nedotáhlo, protože v 77. minutě tečovanou ranou zpoza vápna vyrovnal na 1:1 slovinský obránce Erik Janža. Eriksena a jeho tým nakonec mohl zisk pouhého bodu mrzet, jelikož ve večerním utkání skupiny C mezi Anglií a Srbskem zvítězil celek z Britských ostrovů 1:0 gólem Juda Bellinghama.

Karolína Laura Hornová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme