Olympijské hry se změní. Budou ekonomicky efektivnější, fanoušky ale čekají omezení, řekl Kumpošt
Olympiáda v Česku? Utopie to není, zatím prý ale u nás chybí vhodné politické klima. V rozhovoru s Miroslavem Burešem na Radiožurnálu Sport to řekl Roman Kumpošt, místopředseda Českého olympijského výboru. „Podmínky pro pořádání olympijských her jako takových ale sama Česká republika zatím nemá,“ přiznává.
V souvislosti s olympijskými hrami se v posledních letech Mezinárodní olympijský výbor potýkal s kritikou. Olympiáda je prý příliš náročná a drahá, a zemí, které by do jejího pořádání šly, je málo.
„Proto byl v rámci Agendy 2020 schválen nový program přípravy her, aby byl efektivní a umožňoval menším státům, aby mohly jít do pořadatelství,“ připomíná v rozhovoru na Radiožurnálu Sport Roman Kumpošt.
Nově tak Mezinárodní olympijský výbor například doporučuje pro přípravu olympiády využívat už existující sportoviště. Ta by navíc měla být využívána i po skončení her, například veřejností. „Precizně se také kontrolují finance – například zda je rozpočet sestavován reálně.“
Agenda 2020 už sice pár let existuje, na 100 procent ale podle ní kandidátský proces běží až teď – v případě hledání vhodného pořadatele pro hry v roce 2026. Hlavní kandidáti tak už zůstávají pouze dva: italský Milán a švédský Stockholm.
Vzdálenosti se zvětší
Každá mince má ale samozřejmě dvě strany. Díky Agendě 2020 sice v budoucnu bude pořádání her ekonomicky efektivnější.
Na druhou stranu ale budou muset sportovci i fanoušci počítat s některými omezeními, například s většími vzdálenostmi mezi sportovišti.
„Delší vzdálenosti se budou vždy více týkat zimních olympijských her než těch letních i proto, že hory nemají tak rozvinutou infrastrukturu,“ přibližuje Kumpošt.
„Nejvíce to pocítí novináři. Budou muset podstatně víc plánovat, které sporty navštíví,“ dodává.