Unikátní trafostanice u Kfel se stala kulturní památkou. Od roku 1910 napájela kožedělnou továrnu

V Karlovarském kraji přibyla další kulturní památka. Jedná se o distribuční trafostanici Kfely u Horního Slavkova. Je první svého druhu v kraji a devátá v České republice.

Kfely (Karlovarsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trafostanice Kfely

Unikátní trafostanice u Kfel se stala kulturní památkou | Zdroj: Národní památkový ústav

Distribuční věžová trafostanice pro obec Kfely byla zřízena elektrárnou Franze Roßmeissla, která napájela kožedělnou továrnu a město Horní Slavkov s blízkým okolím, v roce 1910.

Protože pochází z období před takzvaným elektrifikačním zákonem Republiky Československé, jde o nenormovanou stavbu, kterou jinde nenajdete. Je vzácným dokladem historického vývoje rozvodné soustavy vysokého napětí.

Trafostanice Kfely se stala kulturní památkou | Zdroj: Národní památkový ústav

Trafostanice jsou tradičně pevnou součástí elektrické rozvodné sítě v energetickém toku: elektrárna – rozvod vysokého napětí – distribuční trafostanice – rozvod nízkého napětí – spotřebitel.

Tato zdánlivě obyčejná stavba v polích u Kfel je výjimečná svou přechodovou formou od plechové kioskové trafostanice, které jsou dnes dochovány pouze dvě, v Kadani a Bílině, po zděné věžové trafostanice, jež se zachovaly v četném množství.

„Jde zřejmě o poslední dochovanou železobetonovou kioskovou trafostanici zařízenou na nenormované vysoké napětí ze soukromé tovární elektrárny Franze Roßmeissla v Horním Slavkově,“ upřesňuje Jiří Chmelenský z Národního památkového ústavu, který na daný objekt upozornil.

Trafostanice Kfely se stala kulturní památkou | Zdroj: Národní památkový ústav

Právě technický pokrok vedený plošnou elektrifikací spojený s odstavováním a likvidováním malých nevýkonných lokálních elektráren a jejich rozvodných sítí umožnil dochování kfelské kioskové trafostanice stranou obce, která byla v 60. letech funkčně nahrazena novou stožárovou trafostanicí přímo v obci,“ vysvětluje.

„Technické, respektive infrastrukturální památky jsou doposud mimo systematický zájem památkové péče. Ať jde například o historické obecní a soukromé vodovody se svými často zdobnými vodojemy, čerpacími stanicemi a prameništi, nebo jde právě o výrobu a distribuci elektřiny s rozličnými zděnými trafostanicemi a elektrárnami,“ dodává Chmelenský.

Výroba a distribuce elektřiny prodělala ve 20. století ohromný kvalitativní a kvantitativní rozvoj, v rámci kterého byly památkovou péčí doposud zachyceny a navrženy k památkové ochraně jen ojedinělé objekty,“ uzavírá Jiří Chmelenský.

Iva Kokešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme