‚Biopiráti‘ chtěli z Keni propašovat stovky vzácných mravenců. Cena za zrnojeda dosahuje 5000 korun

Čtyři muži se v Keni přiznali k pokusu propašovat ze země stovky vzácných mravenců, u kterých se jeden kus cení až na 170 britských liber, tedy bezmála 5000 korun. Napsal to web britské BBC. Mravenci jsou v Keni chráněni mezinárodními smlouvami o biologické rozmanitosti a obchod s nimi je přísně regulován.

Nairobi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trubice, ve které se čtveřice mužů snažila propašovat vzácné mravence z Keni

Trubice, ve které se čtveřice mužů snažila propašovat vzácné mravence z Keni | Foto: Keňský úřad pro ochranu přírody (KWS)

Dva Belgičané s Vietnamcem a Keňanem ukrývali mravence rodu Messor, kterým se česky říká zrnojedi, ve speciálně upravených zkumavkách a injekčních stříkačkách. Ve stovkách takových nádob naplněných vatou, kde by hmyz přežil až dva měsíce, bylo podle keňského úřadu pro ochranu přírody po dvou až třech mravencích.

Muž pašoval z Peru 320 živých tarantulí a 110 stonožek. Měl je v sáčcích připevněny na těle

Číst článek

„Případ ukázal na znepokojivý posun v nelegálním obchodování, kdy pachatelé přechází od savců k méně známým druhům, které jsou životně důležité pro ekologickou rovnováhu,“ uvedli keňští ochránci přírody.

Přesný počet pašovaných mravenců je zatím nejasný, podle ochránců přírody se ale incident již nyní dá považovat za první případ „biopirátství“ v takto velkém rozsahu. Zpravodajské služby předpokládají, že podezřelí chtěli hmyz prodat na trzích s exotickými domácími zvířaty v Evropě a Asii.

Poptávka po vzácných druzích hmyzu roste. Sběratelé je chovají ve speciálních teráriích nazvaných formikária, kde mohou sledovat, jak si budují své kolonie, dodali ochránci přírody.

Mravenci druhu Messor se živí hlavně semínky, ze kterých se slinami dělají takzvaný mravenčí chléb. Jsou většinou černí a hnědí s odlišně zbarvenou hlavou nebo hrudníkem, uvedl web Formikaristika. Největším zástupcem tohoto druhu je zrnojed velkohlavý, který může mít až 20 milimetrů a který se na internetu prodává za 4500 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme