Čapí unikát. Místo hnízda vysoko na stromech si čápi černí postavili hnízdo na zemi, mají tam dvě mláďata

Ornitologové na Vysočině letos objevili ptačí raritu. Čáp černý, velmi plachý druh, který většinou hnízdí na vysokých stromech, si na Žďársku postavil hnízdo přímo na zemi. A má tam i mláďata.

Žďár nad Sázavou Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čáp černý

Čáp černý | Foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Čápi černí jsou obvykle plaší a svá hnízda si staví vysoko na stromech, kde jsou špatně dohledatelná. Jeden pár na Vysočině ale mladé vychovává v jehličí pod stromy malého lesíku nedaleko dálnice D1.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Žďársku si čápi černí postavili hnízdo na zemi, jde o unikát

„Je to velmi unikátní. Možná že v rámci Evropy už takové hnízdění bylo zaznamenáno, ale v Česku je to poprvé,“ upozorňuje ornitolog Aleš Toman.

Na hnízdo narazila houbařka. „Při procházení zbytku lesa, který zůstal mezi dálnicí a silnicí, našla na zemi ležet mladé čápy. Zjistil jsem, že to není spadlé hnízdo, ale že ho čápi postavili přímo na zemi,“ popisuje Toman.

Nezvyklému zázemí čápi přizpůsobili i svoji stravu. Běžně se živí hlavně rybami a na hnízdo přilétají tajně a skrytě. Pár čápů černých z Vysočiny je ale jiný.

„Na hnízdo přichází pěšky, nepřilétají jako běžní čápi, ale přijdou z paseky a mláďatům vyvrhnou skokany hnědé a hraboše,“ přibližuje ornitolog.

Mláďata čápa černého v neobvyklém hnízdě postaveném na zemi | Foto: Tereza Pešoutová | Zdroj: Český rozhlas

Ornitologové se teď snaží na netypickém místě mláďata chránit, než je rodiče naučí létat. Obavu přitom neměli ani z toho, že by mladé rodiče opustili, ale že mláďata najdou predátoři.

Dvě čápice a zatím tři mláďata. Neobvyklý pár se střídá v péči o vejce i čápata v Chýnově na Táborsku

Číst článek

„Přemýšleli jsme, jak hnízdo zabezpečit. Uvažovali jsme o výrobě velké oplocenky v okolí hnízda. Nakonec jsme se rozhodli pro pachový ohradník, který se používá proti prasatům, liškám a podobně. Ten sice neodradí ptačí predátory, ale riskli jsme to a vyšlo to,“ těší Tomana.

Obnovovat ohradník chodí ornitologové dvakrát týdně. V polovině července jsou ale obě mláďata už dost velká na to, aby zvládla predátory zastrašit klapáním zobáků. A to dvou týdnů by se měla začít učit i létat a postupně opouštět hnízdo.

Tereza Pešoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme