Během padesáti let klesly počty žraloků o 71 procent, tvrdí studie. Končí na talířích restaurací

Žraloci a rejnoci mizí z otevřených oceánů alarmujícím tempem. Jejich počty za 50 let klesly až o 71 procent. Tvrdí to nová studie zveřejněná v prestižním časopise Nature. Kam se ale nejznámější predátoři poděli? Podle vědců skončili v rybářských sítích a následně například na talířích restaurací. Badatelé proto vyzývají politiky k urychleným krokům na jejich záchranu.

Audio Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žralok mako

Lidé loví žraloky kvli masu, ploutvím a oleji z jater (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Jde o velké žraloky mako, žraloky dlouhoploutvé nebo rejnoky manta. Tedy druhy, které cestují oceány na vzdálenosti tisíců kilometrů. Běžně končí v sítích a jejich množství drasticky klesá,” poukázal na vliv rybolovu profesor mořské biologie Colin Simpfendorfer ve vysílání australské televize ABC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč po celém světě ubývá žraloků? Dozvíte se v reportáži

Žraloci jsou lovení kvůli masu, ploutvím nebo oleji z jater, který se používá třeba v přípravcích na zvlhčování pleti. Lidé podle National Geopraphic každoročně zabijí na 100 milionů žraloků.

Zejména v Asii je polévka ze žraločích ploutví znakem bohatství a společenského statusu. Podle britského šéfkuchaře Gordona Ramseyho ale samotná ploutev v polévce chuťově nijak zvlášť nevyniká.

Kladivoun bronzový, kladivoun velký a žralok dlouhoploutvý už jsou v nejvyšší kategorii na červeném seznamu kriticky ohrožených druhů.

Desetiletý výzkum

Výzkum zveřejněný v časopise Nature vědci připravovali 10 let. Soustředili se na 18 druhů žraloků a rejnoků žijících daleko od pobřeží, pro které existují dostatečná data.

4:23

Pokud budeme lovit žraloky dnešním tempem, přijdeme o ně, varuje americký biolog

Číst článek

Porovnali vývoj populace zvířat za uplynulých 50 let s rizikem jejich vyhynutí. Zjistili, že za půl století zmizelo 71 procent oceánských rejnoků a žraloků. Tlak rybolovu na ně oproti roku 1970 působí až osmnáctkrát silněji. Shodli se na tom experti projektu Global Shark Trends z USA, Francie, Brazílie, Srí Lanky, Itálie nebo Austrálie.

Problém je podle Simpfendorfera celosvětový. „Tyhle populace jsou globální... takže pokud upadají na jednom místě upadají všude,” vysvětlil.

Dopad na člověka

Žraloci jsou největšími rybami světa a jsou na vrcholu potravinového řetězce. Jejich vymizení bude mít dopad i na člověka. „Nadměrné rybaření oceánských žraloků a rejnoků ohrožuje zdraví celého oceánského ekosystému a tím i zdroje potravy pro ty nejchudší země světa,” řekl BBC Nicholas Dulvy z kanadské university Simona Frasera.

Podle výzkumu dochází čas a je nutné začít zvířata chránit. Jak predátorům pomoct, vědci vědí. „Co se musí stát je, že zavedeme limity na rybolov. U některých druhů bychom popravdě měli lov úplně zakázat,” popsal Simpfendorfer.

Jde hlavně o to, aby lidé vyvinuli tlak na politiky a přiměli je jednat. Vědecký přístup už prý pomohl zvýšit počty například velkých žraloků bílých.

„Nutně potřebujeme ochranu napříč planetou, abychom zabránili bezpočtu negativních dopadů a zajistili budoucnost těmto výjimečným a nenahraditelným tvorům,” dodala pro stanici BBC Sonja Fordhamová z neziskového projektu Shark Advocates International. Účinná prý mohou i relativně snadná řešení.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme