Brání Google uživatelům Androidu, aby volili jiný vyhledávač? ‚Má převahu, škodí si tím,‘ míní Koubský

Organizace a firmy si stěžují Evropské komisi na vyhledávač Google. Nedodržuje podle nich nařízení o digitálních trzích. Údajně vytváří umělé bariéry, které znesnadňují uživatelům volbu výchozího prohlížeče a znemožňují jim zvolit konkurenci. „Většina uživatelů projde nastavovací obrazovkou a zaškrtne, že chce Google, protože je v tuto chvíli zdaleka nejlepší vyhledávač,“ říká pro Český rozhlas Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.

Online Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Google

Google podle skupiny organizací a firem nedodržuje pravidla nařízení o digitálních trzích (ilustrační foto) | Foto: Firmbee.com | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Mezi stěžovateli je i česká firma Seznam.cz. Google podle kritiky nezobrazuje na některých zařízeních s Androidem uživatelům obrazovku s výběrem výchozího prohlížeče a vyhledávače.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad Online Plus s vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským

Google také podle dopisu neposkytuje konkurenci data, která podle nařízení poskytovat má, například údaje o vyhledávacích dotazech. Stěžovatelé po Komisi požadují zahájení oficiálního vyšetřování.

„Pokud Google opravdu něco takového dělá, tak je to podle mého názoru hloupost, protože si tím způsobí víc komplikací než jakéhokoliv užitku,“ říká Koubský v pořadu Online Plus.

„V tuto chvíli v mnoha věcech nabízejí jiné firmy srovnatelná řešení, ale zrovna u vyhledávače má Google technologickou převahu,“ dodává.

Volitelné aplikace

Google má podle pravidel v Evropské unii nabízet volbu aplikace vyhledávače. „Asi je ale dobré upozornit, že Google nemá stoprocentní kontrolu nad všemi verzemi operačního systému Android. Výrobci jednotlivých zařízení si ho uzpůsobují podle sebe. Mnozí z nich, ne že by byli takoví fanoušci Googlu, ale nechtějí své uživatele obtěžovat s odkliknutím volby standardní vyhledávací aplikace,“ podotýká vědecký redaktor.

Google přepracoval zásady používání AI. Nově ji může využít na vývoj sledovacích nástrojů

Číst článek

Obrazovka s výběrem konkurence je známá už z předchozího případu s firmou Microsoft. Podobná ballot screen byla Microsoftu také přikázána. Než k tomu ale došlo, přestalo být podobné opatření třeba, protože konkurence mezitím vyrovnala situaci na trhu.

„Myslím, že je podstatné, aby aplikace byly volitelné. Aby nebyla jedna předepsaná aplikace pro nějakou činnost, tak jako to donedávna bylo třeba u některých funkcí operačního systému iOS,“ soudí Koubský.

„Jestli forma obrazovky s předvolbami je ta nejlepší, nevím, možná by to šlo řešit jinak. Podstatné je, aby ta volba naprosto jasně byla, aby každý věděl, že ji má,“ uzavírá.

Jakou návštěvnost mají v Česku sociální sítě Mety, Wikipedie nebo třeba online tržiště Temu? Jaké podfuky vymýšlí umělointeligenční chatboti? Poslechněte si celý pořad Online Plus v audiozáznamu výše.

David Slížek, jkd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme