Jižní Korea bude trasovat nakažené koronavirem s pomocí technologie na rozpoznávání obličejů

Jižní Korea začne používat systém rozpoznávání obličeje ke sledování aktivit covidových pacientů. Pilotní program v lednu odstartuje ve městě Pučchon. Tamní úřady tak chtějí ulehčit práci lidem, kteří mají na starosti trasování obyvatel nakažených koronavirem. Kritici systému tvrdí, že tak jihokorejské úřady hrubě zasahují do soukromí lidí.

Pučchon Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžné kamery na ulicích se dají upravit, aby mohly i měřit rychlost, píše Právo.

Ke sledování pozitivních pacientů využijí Korejci umělou inteligenci, systém rozpoznávání obličejů a tisíce kamer (ilustrační foto) | Foto: Nathaniel Dahan | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Ke sledování pozitivních pacientů využijí Korejci umělou inteligenci, systém rozpoznávání obličejů a tisíce kamer.

Město Pučchon má asi 800 000 obyvatel, které bude sledovat bezmála 11 tisíc kamer. Ty budou zaznamenávat pohyb lidí s koronavirem, jejich interakce, ty, s nimiž přišli do kontaktu a zda měli ústa a nos zakryté rouškou, nebo ne.

Velkou Británii zasáhla ‚přílivová vlna‘ varianty omikron. Johnson urychlí očkování posilující dávkou

Číst článek

Jižní Korea už delší dobu využívá systém sledování kontaktů. Ten zahrnuje například sběr záznamů o kreditních kartách, nebo lokalizační údaje mobilních telefonů.

Dlouhé směny trasovačů

Úřady v zemi ale pořád ještě významně spoléhají na práci trasovačů, kteří často pracují i na 24hodinových směnách, píše agentura Reuters.

Týmy navíc musí do velké míry věřit svědectví pacientů s koronavirem, kteří nejsou vždy upřímní, co se týče jejich aktivit, kontaktů a míst pobytu.

Právě v tomto směru by systém měl být nápomocný. Má ulevit trasovačům a zároveň výrazně urychlit a usnadnit trasování nakažených.

Dokáže současně sledovat až 10 lidí v úseku pěti až deseti minut, čímž zkrátí čas strávený manuální prací na sledování jedné osoby. To může trvat až hodinu. Na druhou stranu se s ním samozřejmě pojí určitá kontroverze. Řada kritiků systému poukazuje na narušování soukromí.

Na jižní Moravě potvrdila laboratoř šestý případ omikronu. V Česku jich je oficiálně osm

Číst článek

Řadí se mezi ně lidskoprávní aktivisté i někteří opoziční politici. Například Park De-Čul, člen hlavní opoziční Lidové strany, řekl, že plán vlády je neototalitní myšlenka a systém přirovnal k velkému bratrovi z románu George Orwella 1984. Je podle něj nepřípustné monitorovat a kontrolovat veřejnost prostřednictvím kamer za použití peněz daňových poplatníků a bez souhlasu veřejnosti.

Vedení města Pučchon argumentuje tím, že systém zakrývá tváře každého, kdo není cílem sledování. Trasování nakaženého pacienta pak podle nich odpovídá zákonu o prevenci infekčních chorob. Pacienti navíc musí dát svůj souhlas k použití systému rozpoznávání obličeje, ale když nesouhlasí, systém je může stále rozpoznat pomocí jejich siluety a oblečení.

Zatím lokálně

Jihokorejské ministerstvo vědy a informačních technologií uvedlo, že v současné době neplánuje rozšíření projektu na národní úroveň. Pučchon ale není jediným místem, které experimentuje s podobnou technologií.

Vlády po celém světě rozšířily své zákonné pravomoci, aby se tak pokusily zastavit infekci covidu-19. Podle březnové zprávy Columbia Law School v New Yorku patří Čína, Rusko, Indie, Polsko a Japonsko a také několik států USA mezi země, které zavedly nebo alespoň experimentovaly se systémy rozpoznávání obličeje pro sledování pacientů s koronavirem.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme