OpenAI stahuje ‚příliš podlézavého chatbota‘. ‚Jako jednu z verzí bych ho nechal,‘ navrhuje Koubský

Americká firma OpenAI oznámila, že udělala chybu a vrací se ke starší verzi AI modelu GPT-4.0. Reagovala na stížnosti, že se nový model chová příliš podlézavě a snaží se souhlasit s postoji uživatelů i ve chvíli, kdy je to nevhodné nebo absurdní. „Asi je to poměrně banální chyba způsobená nešťastnou formulací v systémovém promptu,“ odhaduje v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.

Online Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalifornská společnost AI Future Projects zveřejnila scénář vývoje umělé inteligence v příštích letech. V horší variantě prý nastane konec lidstva. S datovým novinářem ČRo Janem Cibulkou rozebíráme, proč je takový závěr nepravděpodobný

Americká firma OpenAI oznámila, že udělala chybu a vrací se ke starší verzi AI modelu GPT-4.0 (Ilustrační foto) | Zdroj: CSueb / Alamy / Profimedia

„Je to chyba, která se dá asi poměrně snadno odstranit tím, že ten prompt se zase trošku přepíše a najdou se tam formulace, které tu chybu způsobily: ‚Buď hodně vstřícný, laskavý, potvrzuj uživateli jeho názory‘. Trochu se to zmírní a bude dobře,“ předpokládá Koubský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Firma OpenAI stáhla ‚příliš podlézavého‘ chatbota. Poslechněte si celý pořad Online Plus z audia v úvodu článku

Chyba se podle OpenAI stala při nastavování toho, jak model reaguje na hodnocení uživatelů. Do budoucna mají lidé dostat možnost vybrat si dokonce z několika výchozích „osobností“, které se budou chovat různým způsobem, přislíbila firma.

„Jestli chtějí nechat chatbotovi více osobností, já bych se docela přimlouval za to, aby jedna z nich byla tahle lichotivá. Každý z nás by možná občas potřeboval si to zapnout a nechat si chvilku vysvětlovat, že je nejlepší na světě a že všechno, co říká, říká dobře a moudře,“ vtipkuje Koubský.

Chatbot by ovšem byl nucen souhlasit se vším, co uživatel řekne, a mohl by ho podporovat třeba i v nápadech, jimiž by mohl ohrozit sebe nebo své okolí.

Bude umělá inteligence psát zákony ve Spojených arabských emirátech? Za co udělila Evropská komise velké pokuty firmám Apple a Meta? Poslechněte si celý pořad Online Plus z audia v úvodu článku.

David Slížek, jkd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme