Vědci z Basileje připravují studii o strachu z hadů, nedaří se jim sehnat respondenty

Vědci z univerzity ve švýcarské Basileji několik měsíců marně shání dobrovolníky, kteří by se zapojili do jejich studie, jež hledá způsob, jak překonat strachu z hadů. Z potřebných 90 účastníků se jich zatím přihlásilo jen asi 30, informoval list Basler Zeitung. Ačkoli je zájemců o účast na studii málo, řadu přihlášených museli výzkumníci odmítnout: Zjistilo se totiž, že nemají z hadů strach.

Basilej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamba černá (ilustrační foto)

Mamba černá (ilustrační foto) | Foto: Silvia Sipa | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Lidé se strachem z hadů mají podobné pocity jako lidé, kteří se bojí pavouků. Snaží se vyhnout jakémukoli kontaktu s tímto zvířetem a co nejrychleji se od něj vzdálit,“ vysvětlila švýcarskému listu Nathalie Schicktanzová z oddělení kognitivních neurověd basilejské univerzity.

Spolu se svou kolegyní chce Schicktanzová lidem se strachem z beznohých plazů pomoci a zjistit, jak by mohli nepříjemné pocity překonat. Vhodné účastníky výzkumu ve věku 18 až 35 let, kteří dostanou 120 franků (2700 korun), se ale vědkyním už několik měsíců nedaří najít a to i přes to, že je hledají už i pomocí inzerátů v basilejských tramvajích.

Chovatele z Prahy uštkla mamba černá, záchranáři ho ve vážném stavu převezli do nemocnice

Číst článek

„Byly jsme při plánování příliš optimistické,“ řekla Schicktanzová, která loni na podzim avizovala, že výsledky studie zveřejní v polovině roku 2018. „Na předběžnou analýzu bychom potřebovaly kolem 90 účastníků. Nyní jich máme asi třetinu,“ vysvětlila.

Důvodem, proč je tak těžké v Basileji účastníky studie sehnat, není podle výzkumnic skutečnost, že by lidé ve městě u hranic s Francií a Německem byli nějak zvlášť nebojácní. „Strach z hadů je přibližně stejně rozšířený jako strach z pavouků,“ vysvětlila Schicktanzová. „Problém je spíš to, že tu skoro žádní hadi nejsou, a lidé s nimi tak velmi zřídka přijdou do kontaktu,“ dodala.

Vědkyním se tak často stává, že se lidé k účasti na studii sice přihlásí, když ale před sebou hada uvidí, zjistí, že z něj vlastně strach vůbec nemají. „Ti lidé v tomto okamžiku často vidí opravdového hada poprvé v životě,“ posteskla si Schicktanzová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme