45 milionů diod. Planetárium v Praze zrekonstruovalo kopuli, promítací technologie je světový unikát

Nová kopule pražského planetária měří v průměru 22 metrů a je osázená 45 miliony LED diod. Původní projekční systémy tam hvězdnou oblohu promítaly víc než 60 let. Povrch kopule tvořily hliníkové plechy natřené na bílo. Teď je místo nich jeden velký, světově unikátní displej.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planetárium v zimě

Planetárium v zimě | Foto: Jolana Nováková | Zdroj: Český rozhlas

„Všechna planetária, ve kterých jste kdy na světě byli, používali projektory, ať už v podobě podivných mechanických činek a koulí, nebo digitálních projektorů, které se používají v kinech. Ale všechno to bylo promítání obrazu na nějakou plochu,“ vysvětluje jedinečnost nového systému Martin Fuchs, který má v Planetáriu Praha na starosti technologie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Karolíny Burdové z pražského planetária

„A v tom je ten problém – plocha musí zobrazovat obraz, ale zároveň svítit do celého prostoru. Samozřejmě ten původní účel to splňovalo, noční obloha vypadala krásně, ale tohle je revoluce tím, že obraz vzniká přímo na ploše.“

Desítky milionů LED žároviček o velikosti špendlíkové hlavičky, kterými je kopule pokrytá, ovšem nejsou jediné specifikum této technologie.

„To, proč se s postavením prvního takového planetária čekalo do tohohle okamžiku, kdy okolo sebe vidíme obrazovkové billboardy nebo stěny v nákupních centrech, je, že tady ta stěna musí být děrovaná. Nejenom, že v ní jsou milióny špendlíkových hlaviček, které vydávají světlo, ale jsou tam taky desítky miliónů děr,“ popisuje Martin Fuchs.

Důvodem je akustika sálu. Kdyby totiž tvořil kopuli jednolitý panel, nedalo by se v sále ani mluvit, natož pustit hudba. Celou dobu se tedy čekalo, až někdo bude schopný vyrobit panely s funkcí výkonného a přesného displeje, které zároveň netvoří akustickou bariéru.

Vzdělávání i show

Kopule pražského planetária po rekonstrukci je vybavena technologií LED Dome | Foto: Karolína Burdová | Zdroj: Český rozhlas

Z planetária se tak po rekonstrukci má stát multifunkční prostor nejenom pro zájemce o astronomii.

„Naší ideou je trošku vyvrátit mýtus, že do planetária se chodí se školou na pořady o noční obloze. Ty samozřejmě zůstanou a budou těžištěm toho, co budeme dělat – popularizovat vědu a astronomii,“ říká správce jedinečné promítací technologie.

„Ale plány jsou velké. Už jsme tady dřív měli koncerty, divadla, prezentace technologií. A tím, že je tahle věc unikátní minimálně v Evropě, ne-li na světě, tak doufáme, že sem přitáhneme lidi ze všech těchto oborů a bude je to inspirovat.“

Dvakrát víc zábavy

Sál ještě není hotový, stále mu chybí třeba světla nebo sedačky, kopuli z LED diod ale už podle ředitele planetária Jakuba Rozehnala nic nechybí.

„Ještě dobíhají některé kalibrace, nicméně zátěžové testy ukázaly, že kopule je zcela funkční. Někdy v průběhu února nám bude zhotovitelem předána a my budeme mít možnost testovat nové programy pro veřejnost,“ těší se.

Foyer Planetária Praha před rekonstrukcí | Foto: Tomáš Adamec

Kromě kopule se v planetáriu opravuje taky foyer i výstavní prostory.

„Z celé budovy, která byla postavena v 60. letech, zůstává kostra,“ přibližuje rozsah změn ředitel planetária. „V souladu s požadavky památkové péče jsme co nejvíce prostor otevřeli pro návštěvníky. To znamená, že oproti planetáriu, které jsme v roce 2023 zavírali, se výstavní plochy rozšíří zhruba dvojnásobně.“

První školní skupiny by se do planetária mohly vydat v květnu, veřejnost se pak na novou unikátní kopuli může těšit od června.

Karolína Burdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme