Kde se vzala pověra, že pátek třináctého je nešťastný den? Možná z misogynie

Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Přitom v našem kalendáři připadá 13 na pátek častěji, než na kterýkoli jiný den v týdnu. Pověra o nešťastném datu možná vznikla ve snaze démonizovat ženské bohyně plodnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třináct

Třináct | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Všechno to začíná u samotného čísla 13, které je také většinou národů považováno za nešťastné. I o jeho původu se pořád diskutuje. Vědec Charles Panati se například domnívá, že 13 jako nešťastné číslo k nám přišla ze severské mytologie.

34:07

Hrajte s dětmi na Nintendu nebo Minecraft, může to být dobrý společný čas, říká herní novinář

Číst článek

Podle jednoho z příběhů Bůh neplechy Loki překazil hostinu ve Valhalle a stal se třináctým hostem. Slepý bůh Hodr, oklamaný Lokim, potom zastřelil šípem svého bratra Baldera, boha světla, radosti a dobra. Panati vysvětluje, že ze Skandinávie se tato pověra rozšířila na jih Evropy a na počátku křesťanské éry se pevně usadila ve Středomoří.

Číslo 13 jako nešťastné figurovalo i u další hostiny – v příběhu o Poslední večeři. Konala se na Zelený čtvrtek a zúčastnil se jí Ježíš Kristus a jeho učedníci. Třináctým hostem byl Jidáš Iškariotský, učedník, který Ježíše zradil. To vedlo k ukřižování Ježíše, ke kterému došlo na Velký pátek.

Ale není to jediný nešťastný pátek, který se v Bibli objevil. Pátek je dnem, kdy Adam a Eva snědli zakázané ovoce ze stromu poznání. A také je dnem, kdy Kain zavraždil svého bratra Ábela, kdy byl zbořen Šalamounův chrám a kdy Noemova archa vyplula na moře při velké potopě.

Oba symboly neštěstí se podle Steva Rouda začaly kombinovat až v 19. století. Píše o tom v knize The Penguin Guide to the Superstitions od Britain and Ireland. Podle něj je spojení pátku a čísla třináct viktoriánský vynález.

Ženský cyklus?

Zajímavé ale je, že v pohanských dobách byl pátek 13. i samotné číslo 13 považováno za symbol štěstí. Věřilo se například, že pátek má jedinečnou spojitost s božským ženským pohlavím.

13 se často objevovala i v pohanském umění a odkazovala na menstruační cykly. V pohanských dobách totiž byla ceněna plodnost a v uměleckých dílech se často objevovaly souvislosti s menstruací, plodností a fázemi Měsíce.

Jakmile však křesťanství ve středověku získalo na síle, pohanství se dostalo do rozporu s novou patriarchální vírou. Nejenže jeho představitelé měli námitky proti uctívání více bohů a bohyň, ale oslava pátku, čísla 13 a bohyň, které vzývaly lásku, sex, plodnost, magii a rozkoš, byly považovány za nesvaté.

Teď nové světlo na číslo 13 přináší třeba Taylor Swift, která ho považuje za své šťastné a na začátku své kariéry si ho často psala na ruku před koncerty.

Alena Harciníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme