Protilátky proti spalničkám nemá třetina hasičů a policistů. Přeočkování čeká i pětinu zdravotníků
Víc než třetina hasičů, policistů a zhruba pětina zdravotníků nemá dost protilátek proti spalničkám. Radiožurnál to zjistil od resortů vnitra a zdravotnictví a Generálního ředitelství hasičského sboru. Jde o výsledky plošného screeningu, který začal u příslušníků integrovaného záchranného systému letos na jaře kvůli epidemii spalniček. Všem, kteří protilátky nemají, lékaři doporučili nechat se očkovat.
Zdeněk Svatoň dělá hasiče už 17 let. Slouží u jednotky v Pardubicích a stejně jako jeho kolegové i on si letos nechal zjistit protilátky proti spalničkám. Měl je nízké. „Musel jsem být v karanténě asi 14 dní. Po skončení karantény jsme se všichni nechali přeočkovat,“ popisuje Radiožurnálu.
Vakcína z dětství totiž ztrácí účinek. Vyšetřit se nechalo na 10 400 hasičů a protilátky proti spalničkám neměla víc než třetina.
„Jedná se o vyšší procento, než je obecně v české populaci ohledně malé míry protilátek. Což je zejména dáno věkovou strukturou sboru, kdy spíše u Hasičského záchranného sboru České republiky jsou mladší ročníky, které nemají takovou míru protilátek,“ vysvětluje mluvčí sboru Nicole Zaoralová.
Plošný screening
Plošný screening odstartovala jarní epidemie spalniček. Kromě hasičů vyšetřením prošli i policisté, jak vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška: „Screening na protilátky průběžně pokračuje dle aktuálních potřeb a požadavků. Doposud prošlo screeningem 14 tisíc osob a u třetiny z nich byla zjištěna nízká hladina protilátek.“
Mýty a vakcíny. ‚Za nižší proočkovaností jsou dezinformace ze sítí,‘ říká vakcinolog Prymula
Číst článek
Vůbec neohroženější skupinou ze záchranných složek jsou ale zdravotníci. Loni kvůli nákaze musela nemocnice v pražském Motole dočasně uzavřít urgentní příjem.
Ministerstvo zdravotnictví proto v únoru nařídilo ve svých přímo řízených organizacích, jako jsou třeba fakultní nemocnice, očkování personálu tam, kde nákaza hrozí nejvíc.
Vyšetřením na protilátky prošla většina zaměstnanců a i u nich screening ukázal nedostatky.
„Z dostupných údajů se jedná o zhruba 20 procent jedinců, kteří nemají dostatečnou hladinu protilátek,“ řekl už dřív Jan Brodský z tiskového oddělení resortu.
Vakcínu jim zaplatí zaměstnavatel. U policistů a hasičů se o náklady podělí Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a část dá i resort ze svého rozpočtu. Stát by to mohlo řádově miliony korun.
Od začátku roku se spalničkami v Česku nakazilo skoro 580 lidí. Nejvíc v únoru a březnu. Loni za celý rok lékaři evidovali asi dvě stovky případů