Protilátky proti spalničkám nemá třetina hasičů a policistů. Přeočkování čeká i pětinu zdravotníků

Víc než třetina hasičů, policistů a zhruba pětina zdravotníků nemá dost protilátek proti spalničkám. Radiožurnál to zjistil od resortů vnitra a zdravotnictví a Generálního ředitelství hasičského sboru. Jde o výsledky plošného screeningu, který začal u příslušníků integrovaného záchranného systému letos na jaře kvůli epidemii spalniček. Všem, kteří protilátky nemají, lékaři doporučili nechat se očkovat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti spalničkám. (Ilustrační snímek)

Očkování proti spalničkám. (Ilustrační snímek) | Foto: Lindsey Wasson | Zdroj: Reuters

Zdeněk Svatoň dělá hasiče už 17 let. Slouží u jednotky v Pardubicích a stejně jako jeho kolegové i on si letos nechal zjistit protilátky proti spalničkám. Měl je nízké. „Musel jsem být v karanténě asi 14 dní. Po skončení karantény jsme se všichni nechali přeočkovat,“ popisuje Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o přeočkování proti spalničkám.

Vakcína z dětství totiž ztrácí účinek. Vyšetřit se nechalo na 10 400 hasičů a protilátky proti spalničkám neměla víc než třetina.

„Jedná se o vyšší procento, než je obecně v české populaci ohledně malé míry protilátek. Což je zejména dáno věkovou strukturou sboru, kdy spíše u Hasičského záchranného sboru České republiky jsou mladší ročníky, které nemají takovou míru protilátek,“ vysvětluje mluvčí sboru Nicole Zaoralová.

Plošný screening

Plošný screening odstartovala jarní epidemie spalniček. Kromě hasičů vyšetřením prošli i policisté, jak vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška: „Screening na protilátky průběžně pokračuje dle aktuálních potřeb a požadavků. Doposud prošlo screeningem 14 tisíc osob a u třetiny z nich byla zjištěna nízká hladina protilátek.“

Mýty a vakcíny. ‚Za nižší proočkovaností jsou dezinformace ze sítí,‘ říká vakcinolog Prymula

Číst článek

Vůbec neohroženější skupinou ze záchranných složek jsou ale zdravotníci. Loni kvůli nákaze musela nemocnice v pražském Motole dočasně uzavřít urgentní příjem.

Ministerstvo zdravotnictví proto v únoru nařídilo ve svých přímo řízených organizacích, jako jsou třeba fakultní nemocnice, očkování personálu tam, kde nákaza hrozí nejvíc.

Vyšetřením na protilátky prošla většina zaměstnanců a i u nich screening ukázal nedostatky.

„Z dostupných údajů se jedná o zhruba 20 procent jedinců, kteří nemají dostatečnou hladinu protilátek,“ řekl už dřív Jan Brodský z tiskového oddělení resortu.

Vakcínu jim zaplatí zaměstnavatel. U policistů a hasičů se o náklady podělí Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a část dá i resort ze svého rozpočtu. Stát by to mohlo řádově miliony korun.

Od začátku roku se spalničkami v Česku nakazilo skoro 580 lidí. Nejvíc v únoru a březnu. Loni za celý rok lékaři evidovali asi dvě stovky případů

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme