Kriminalisté stíhají bývalého šéfa Autoklubu Romana Ječmínka, viní ho z dotačního podvodu

Policie z Národní centrály proti organizovanému zločinu stíhá bývalého šéfa motoristického spolku Autoklub Romana Ječmínka. Viní ho, stejně jako Autoklub, z dotačního podvodu. Státní zástupce Ondřej Trčka Radiožurnálu potvrdil, že stíhána je právnická a také fyzická osoba, konkrétní jména ale neuvedl.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Ječmínek

Roman Ječmínek, vpravo. | Zdroj: ČTK

„Trestného činu se tyto osoby měly dopustit v souvislosti se žádostmi o poskytnutí neivestičních dotací pro státní podporu sportu od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky pro roky 2010 až 2014,“ uvedl Trčka. Jména konkrétních osob komentovat nechtěl. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé prohlášení státního zástupce Ondřeje Trčky

Ječmínek podle kriminalistů od roku 2009 do roku 2013 nadhodnocoval počet členů a tím získával i vyšší dotace od ministertsva školství. Údajně tak způsobil škodu 26 milionů korun. Ječmínek nechtěl své stíhání komentovat, údajně se nachází v USA.

1:43

Černé duše autoklubu? Ministerstvo možnou škodu vyčíslilo na 308 milionů korun

Číst článek

Současný ředitel Autoklubu Jan Šťovíček mailem napsal, že s obviněním zásadně nesouhlasí, považuje ho za nepodložené a vykonstruované. Autoklub prý sám od sebe aktualizoval členskou základnu a za to by prý měl být spíše oceněn než postihován“.

Celé vyjádření najdete na webu Autoklubu.

Jsme závislí na dotacích, budu hledat partnery v automobilovém průmyslu, říká nový prezident Autoklubu Štovíček

Číst článek

Ministerstvo školství vyčíslilo možnou škodu na 308 milionů korun. Podle resortu ji mohl způsobit Autoklub a někteří zaměstnanci ministerstva. Jde o celkový objem peněz, který Autoklub získal od ministerstva v letech 2010 až 2016 z těch programů, ve kterých byla jedním z posuzovaných kritérií i členská základna, jak uvedl dříve Radiožurnál.

Úřad také upozornil, že na škodě se mohli podílet i jeho vlastní úředníci. Když totiž ministerstvo pátralo, jak rozdělovali dotace, přišlo se na to, že počítali v roce 2014 i 2015 státní podporu podle počtu členů, které autoklub uváděl v roce 2013. Přitom už tehdy věděli, že reálně jich má spolek jen zhruba desetinu. 

V roce 2013 autoklub tvrdil, že má devadesát tisíc členů, o rok později už jich měl ale výrazně méně - přesněji 11 513. Počet členů se takto rapidně snížil, když chtělo ministerstvo po spolku jejich jmenný seznam. 

Policie ale zatím nikoho z úředníků neobvinila. Ministertsvo už dříve uvedlo, že může výši škody ještě upravit, a to podle toho, co policie vyšetří.

Markéta Chaloupská, Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme