Cestovní kanceláře: Černým koněm je letos Bulharsko, nahradilo Tunis a Turecko
S dovolenými se letos neodmyslitelně pojí testování na covid-19 a sledování cestovatelského semaforu. Přesto je o cesty do zahraničí zájem, tvrdí místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Ten za černého koně letošních destinací považuje Bulharsko, které zůstalo turistům otevřené a podařilo se mu udržet v zelené barvě. Stalo se tak náhradním cílem cest pro dovolenkáře, kteří se nedostali do vytouženého Tuniska nebo Turecka.
„Problém je ale s naším ministerstvem zdravotnictví, které nám neustále hází klacky pod nohy nepřehlednými nařízeními a změnami v nich,“ komentuje člen Asociace cestovních kanceláří a naopak chválí resort zahraničních věcí.
„Děkuji ministerstvu zahraničí, které dělá všechno pro to, aby v těch zmatcích našlo nějakou logiku, a zveřejňuje věci tak, aby jim lidé rozuměli.“
Jan Papež: Černým koněm letošního roku je Bulharsko, nahradilo Tunis a Turecko
Podle Papeže dodnes nejsou jasná kritéria, podle nichž ministerstvo zdravotnictví určuje barvy jednotlivých zemí na semaforu, což vyvolává zmatek a velkou nedůvěru občanů. „Ministerstvo má všechny nástroje k tomu, aby to dělalo pořádně a ne takhle lajdácky,“ kritizuje.
Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek shrnuje situaci z první poloviny léta: „Na začátku července ještě velká část států sestupovala z horších barev na semaforu do těch lepších. Kdežto teď je směr opačný. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že ten pohyb není úplně dramatický.“
Cestovatelská mapa Evropy: kde vás čeká karanténa, a kam vás naopak pustí po první dávce očkování?
Číst článek
Citelné potíže by pro cestovatele mohly nastat v případě, že se země, kterou navštívili, ocitne na seznamu červených států. „Tam je minimálně pětidenní izolace po návratu a nutnost PCR testu,“ upozorňuje Smolek.
Velkou výhodu mají ale očkovaní a ti, kdo v předchozím půl roce prodělali nákazu koronavirem SARS-CoV-2. „Ti si testy dělat nemusí a dokonce pro ně platí pravidlo, že když se vrací ze zemí s extrémním rizikem nákazy, nemusí mít nic kromě příjezdového formuláře,“ dodává Smolek.
Změní se trendy?
Ačkoliv data ukazují, že v současné době je zvýšený zájem místních o dovolenou v České republice, nelze předpokládat, že by tento trend pokračoval i v dalších letech, domnívá se sociolog Jiří Šafr ze Sociologického ústav Akademie věd.
„Dojde možná k nějakému rozrůznění trávení dovolené, ale pokud to situace umožní, Češi se bezesporu vrátí do přímořských destinací, jak byli zvyklí před pandemií,“ uzavírá.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Jana Bumby.