Chaos, výbušná situace, úporný boj o moc, popisuje dění v Česku německý deník

Dění na české politické scéně nadále se zájmem sledují i zahraniční média. Německý deník Frankfurter Rundschau dnes například na svém serveru napsal, že země se propadá stále více do chaosu. Situace je prý vysoce výbušná. List popisuje, že v zemi se rozhořel „úporný boj o moc“ mezi parlamentem a prezidentem. Své komentáře k současnému dění pro Český rozhlas připojili i italský novinář žijící v Praze Andreas Pieralli a americký novinář Erik Best.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman jmenoval na Pražském hradě novou vládu

Zeman jmenoval na Pražském hradě novou vládu | Foto: Filip Jandourek

Podle Pieralliho sice dění v Česku může vypadat chaoticky a možná i nebezpečně – kvůli pochybám, zda proces dotýkající se špiček politiky nebyl někým řízen – sám si však nemyslí, že je situace tak vážná.

„Naopak si myslím, že fakt, že justice dosáhla na takou vysokou úroveň, může být naopak pozitivní a může do politiky a hlavně do politiků vnést určitou – nechci říct obavu – ale prostě prosadit ten princip, že opravdu nikdo si nemůže být jistý před zákonem,“ řekl Pieralli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohled zahraničních novinářů na politickou situaci v Česku nabídli italský novinář Andreas Pieralli a americký novinář Erik Best

Erik Best se domnívá, že třeba pro investory situace výbušná je. „A jakmile investoři začnou stahovat investice, tak to bude velice negativní pro Českou republiku,“ řekl Best.

Podle jeho názoru je však výbušnost situace menší, než jak to vypadá. „Myslím si, že je skoro jasné, jak to dopadne,“ poznamenal Best.

Rusnokova vláda podle jeho odhadu povede zemi až do příštího roku. Důvěru získá, ale až na druhý pokus, kdy už v ní nebude Jan Fischer. „A pan Zeman bude mít více méně to, co si přeje,“ zauvažoval Best.

Podle Besta je současná politická a vládní krize v Česku výjimečná v porovnání s USA či s Německem, určité paralely v Evropě však našel.

Benda požaduje od Ištvana vysvětlení, Marvanová má obavy z možného zastrašování justice

Číst článek

„Podobná vládní situace se stala loni v Rumunsku, kde to bylo naopak, kde se premiér snažil zabavit prezidenta a musela zakročit Evropská unie. Takže z tohoto hlediska jsou tam podobné prvky,“ připomněl Best rumunskou krizi, v níž figurovali pravicový prezident Traian Basescu a levicový premiér Victor Ponta.

Prezidenta se poslanci pokusili odvolat proto, že prý překročil své pravomoci. Následně o něm rozhodovali lidé v – nakonec neplatném – referendu. Pokusy o odvolání prezidenta kritizovali evropští politici.

Andreas Pieralli pak v souvislosti s děním v Česku zavzpomínal na chaos v italské politice před dvaceti lety.

„Známe velkou justiční kauzu ze začátku devadesátých let Mani pulite – Čisté ruce, která v podstatě smetla úplně celou starou politickou třídu, která tam vládla už nějakých čtyřicet let, takže to vypadalo ze začátku velmi nadějně. Ovšem když se na to dívám teď po dvaceti letech, tak si říkám, že se to naopak zhoršilo – přišel Berlusconi, berlusconismus, a dneska jsme zhruba tam, kde jsme byli před dvaceti lety,“ podotkl Pieralli.

Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme