Děti volající na Linku bezpečí se nejvíce bojí šikany, nových spolužáků či učitelů
Návrat do školy po prázdninách se může pro některé žáky změnit v noční můru. Bojí se šikany nebo nového školního kolektivu nebo třeba učitelů. Právě s těmito problémy se pak nejčastěji obracejí na Linku bezpečí. Její odborníci proto radí, aby rodiče obavy dětí nepřehlíželi.
„Denně se na Linku bezpečí dovolá kolem 700 dětí. Z toho 350 hovorů jsou řešené hovory a kolem 110 hovorů se týká určitého tématu. Nejčastěji se ukazuje, že děti řeší problémy rodinných vztahů. Dále jsou to pak vztahy mezi vrstevníky, závislosti a nezanedbatelnou část tvoří právě školní problémy,“ přiblížil na Rádiu Česko vedoucí Linky bezpečí Petr Porubský.
Na Linku bezpečí se podle něj děti nejčastěji obracejí s obavou, že se ve škole opět potkají se šikanou, která byla o prázdninách přirozeně přerušena, obávají se také nového školního kolektivu nebo třeba učitelů.
Návrat do škol může být pro některé žáky stresující. Jak mohou v tomto období pomoci rodiče? Na Rádiu Česko jsme se zeptali vedoucího Linky bezpečí Petera Porubského
„Čím je dítě mladší, tím může prožívat úzkostněji nástup do školy. To se týká zejména prvňáků, kteří jdou do úplně do neznámého prostředí. Rodiče by proto měli dítě na to připravit nějakou postupnou adaptací. Poslední týden prázdnin by už měl být ve změněném režimu, který má dítě připravit na ten pracovní režim,“ uvedl.
Připomněl, že Linka bezpečí má dvě základní služby. Linka bezpečí, která funguje na bezplatném telefonním čísle 116111 a je k dispozici pro děti a mládež nonstop. Druhou službou je rodičovská linka, která funguje na čísle 840 111234, která je k dispozici v odpoledních hodinách v pracovní dny.
„Ta je určena nejen pro rodiče, ale pro všechny dospělé osoby, které řeší nějaký problém s dítětem. Například pro prarodiče, sousedy, známé a také pro pedagogy, kteří si chtějí ověřit své postupy,“ přiblížil vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.