Ekonomika Česka musí podle Hospodářských novin přidat
Česká republika chce přijmout euro v roce 2010, ale podle Hospodářských novin se naše ekonomika musí dostat do formy. Mladá fronta Dnes se také věnuje ekonomickému tématu: podnikatelé nemohou platit daně nad 10 000 korun v hotovosti. Právo zjistilo, že policisté budou moci od Nového roku na silnici zjišťovat u řidičů i drogy. Jak uvádějí Lidové noviny, VZP vyhrála soud o peníze.
České republice se už krátí čas k tomu, aby se její ekonomika dostala do takové formy, která je nutná k přijetí společné měny euro v roce 2010, jak si to přeje současná vláda. Napsaly to Hospodářské noviny. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma označil za největší překážku rozpočtový deficit. Centrální banka velmi často naléhala na vládu, aby přehodnotila současnou fiskální politiku i politiku zaměstnanosti. Podle Tůmy by vláda měla zajistit pokles rozpočtového schodku a bojovat s nezaměstnaností.
Navíc Tůma zdůraznil, že ekonomika musí být v dobré kondici už dva roky před faktickým přijetím společné měny. "Přestože přijetí eura je politickým rozhodnutím, zkušenosti nynějších členů eurozóny ukazují, že se vyplatí být ekonomicky dobře připraven," řekl v rozhovoru Tůma. Rozpočtový schodek, jehož výše se guvernér obává, má v roce 2006 činit 3,8 procenta. Maastrichtská kritéria pro vstup do eurozóny ale požadují 3 procenta.
Dnešní ekonomický tisk komentuje nemožnost platit daně nad deset tisíc korun v hotovosti. Dále si všímá nepříznivého vývoje kolem přijetí zákona o nájemném, který by měl odstranit regulované nájmy. V zákonu, který s daněmi nesouvisí, prošla nepozorovaně změna, která znemožňuje platit daně nad 10 000 v hotovosti. Změna začala platit od 11. listopadu. Až tedy půjdou podnikatelé příští pátek platit daň z přidané hodnoty, mohou mít na finančních úřadech problémy, píše Mladá fronta Dnes.
Ministerstvo financí o novince neinformovalo a sami úředníci žili v domnění, že omezení začne platit až od ledna příštího roku, stejně jako většina nesouvisejícího zákona. Podnikatelé tedy budou muset daně nad 10 000 korun platit na poště nebo bankovním převodem. To se jim prodraží o poplatky, které pošta i banky vybírají. Na finančním úřadě je platba zadarmo a je nejrychlejší.
Hospodářské noviny si také všímají situace kolem regulovaného nájemného. Všechno podle nich nasvědčuje tomu, že nový zákon o nájemném nebude přijat do parlamentních voleb, ani krátce po nich. Poslanci se totiž nemohou dohodnout na jeho podobě. Zákon je přijatelný pouze pro část sociálních demokratů, ostatní poslanci jej odmítají buď jako málo odvážný, nebo jako příliš radikální.
Zákon o zvyšování nájmů vláda připravila až po hrozbě majitelů domů soudem. Nájemné by podle jejího návrhu mělo růst pouze o 10 procent ročně po dobu 6 let. Žaloby majitelů domů ve Štrasburku ale mají slušnou naději na úspěch i v případě, že by vládní návrh prošel. Štrasburský soud už totiž v podobném případě vyhověl polské majitelce domu a přiznal jí odškodnění.
Podle deníku Právo budou moci od Nového roku policisté rovnou na silnici zjišťovat, zda řidič kromě alkoholu před jízdou nepožil i drogy. Sloužit by k tomu měla speciální zkouška slin. Stejnou pravomoc jako policie by měli mít vůči svým zaměstnancům i zaměstnavatelé. Detektory by měly rozeznat několik základních návykových látek - marihuanu nebo pervitin.
Po testu by se podezřelá osoba měla podrobit laboratorním zkouškám krve či moči. Pokud to odmítne, hrozí jí sankce až 15 000 korun a zákaz řízení na dva roky. Stejný postih čeká řidiče v případě, že se droga nebo alkohol prokáže. Dopravní policie možnost kontroly vítá, zatím je ale jisté, že do konce tohoto roku Policejní prezidium nestihne celou dopravní policii přístroji vybavit.
VZP vyhrála soud o peníze. Jak v rozsudku Nejvyššího soudu vyčetly Lidové noviny, záchranné služby budou muset vrátit Všeobecné zdravotní pojišťovně čtvrt miliardy korun přeplatků, a to i s úroky. Peníze zaplatila pojišťovna podle předpisu Ministerstva zdravotnictví záchrankám zálohově v letech 2000 a 2001.
Po vyúčtování se ukázalo, že objem skutečně vykázané práce je příliš malý a je v rozporu s cenovým výměrem Ministerstva financí. Pojišťovna nakonec podala žalobu na Záchrannou službu Ústeckého kraje, od které žádala vrátit 9,5 miliónu. Výsledek pře měl být precedentem i pro ostatní záchranky.