Případ maření voleb v Hamru na Jezeře policie odloží, v notebooku nenašla důkazy o trestném činu
Policie odloží podezření na možné maření průběhu komunálních voleb v Hamru na Jezeře na Českolipsku. Radiožurnálu to řekl policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Během hlasování jeden z voličů upozornil na nestandardní umístění notebooku ve volební místnosti, který mohl teoreticky nahrávat dění v prostoru za plentou. Kriminalisté počítač zabavili a k dispozici už mají i posudek experta.
Podle Robovského nebylo zjištěno porušení zákona. „Na základě výsledků expertizního šetření nebylo zjištěno porušení zákona ve smyslu trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda s tím, že skutek bude po všech nezbytných administrativních úkonech odložen, neboť ve věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu,“ uvedl.
Policie podezřívá muže na Děčínsku z maření voleb. Nejméně dvěma lidem sliboval až 500 korun za hlas
Číst článek
Na otevřený notebook za plentou upozornil jeden z voličů. „Volil jsem v pátek a ten notebook mi hrozně zvedl tlak. Jsme malá ves a máme malou volební místnost v knihovně, všechno je tam stísněné. Komise sedí u stolečku naproti plentě, aby za ni neviděla.“
„Přímo za plentou byl stůl a na něm položený zapnutý notebook. V praxi to znamenalo, že 30 cm za zády měli voliči ten notebook. Byl nastartovaný, vypadalo to jako čistá plocha. Jestli tam něco běželo, to nevím,“ popsal pro iDNES.
Policie následně přístroj zabavila a ve věci zahájila úkony trestního řízení.
„Vzhledem ke skutečnosti, že kriminalisté nemohli na místě vyloučit, že tímto notebookem mohl být nahráván prostor za volební plentou, notebook zajistili,“ popsala tehdy událost krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová.
‚Škraloup‘ z minulých voleb
Hamr na Jezeře na sebe v souvislosti s volbami upoutal pozornost už v roce 2018. V době konání komunálních voleb místní starosta Milan Dvořák předával částky ve výši patnáct set až dva a půl tisíce korun seniorům.
Oficiálně se jednalo o příspěvek na topnou sezonu vyplácený každoročně lidem starším 65 let. Podle výpovědi obyvatel však „všimné“ obdrželi pouze někteří senioři a způsob distribuce peněz nebyl obvyklý.