Jeden lístek, až dva kroužky a úřední obálka od komise. Jak v eurovolbách hlasovat správně?

Každý volič v Česku tentokrát dostane stejnou sadu volebních lístků. Pro volby do Evropského parlamentu, které se v Česku konají v pátek a v sobotu, je totiž celá republika jeden velký obvod. Kandidátní listiny jsou v pořadí čísel, které jim vylosovala Státní volební komise na konci dubna. Hlasovací lístky si voliči mohou přinést z domu, anebo si je mohou vzít od volební komise před hlasováním.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentské volby 2023

Jeden lístek, až dva kroužky a úřední obálka od komise, tak zní stručně návod, jak hlasovat v eurovolbách (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sady hlasovacích lístků už by voliči měli mít ve schránce. Pokud nepřišly, ve volebních místnostech jich bude dost a lístky dostane volič přímo od volební komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden lístek, až dva kroužky a úřední obálka od komise. Jak v eurovolbách hlasovat správně?

Ve volební místnosti dostanete úřední obálku a vydáte se s ní za plentu. Tam si vyberete jednu stranu, hnutí nebo koalici, které chcete volit.

Užitečné je ověřit si, jestli se k sobě nepřilepilo víc volebních lístků.

„Nejsou tištěny na žádný ruční papír, je to recykl. Je třeba opravdu prověřit, zda jsem si ze sady vybral jeden jediný hlasovací lístek té konkrétní strany,“ připomíná Tomáš Jirovec, ředitel odboru voleb ministerstva vnitra.

Víc než jeden hlasovací lístek v obálce by totiž znamenal, že hlas bude neplatný.

Kroužkování

Také v těchto volbách může každý upravit lístek podle toho, které kandidáty by v Evropském parlamentu viděl nejraději. Každý volič má totiž dva preferenční hlasy, může tedy zakroužkovat čísla před jménem dvou kandidátů.

„Pokud bude preferenčních hlasů víc, tak se ke kroužkům nepřihlédne. Hlas se započítá pouze jako celek té politické straně,“ vysvětluje Zuzana Šrámková z ministerstva vnitra. Ani v těchto volbách není nutné využít preferenční hlasy povinně.

2:19

S sebou občanku nebo pas. O voličský průkaz do eurovoleb můžete žádat ještě na úřadě

Číst článek

Do obálky

Jakmile si volič vybere lístek, případně i zakroužkuje až dva kandidáty, vloží lístek do úřední obálky, kterou dostane přímo na místě od volební komise. Pak už ji stačí jen vhodit do volební urny.

„Kdyby tam voliči dali lístky bez obálky, logicky to způsobuje nejistotu. A tudíž se k takovým hlasům nepřihlíží. Jsou neplatné,“ vysvětluje Jirovec z ministerstva vnitra.

Platný je pouze takový hlas, který je právě v úřední obálce od volební komise.

To znamená, že hlas vložený do obálky, kterou přišly hlasovací lístky domů, je neplatný.

Vybírat nové zástupce v Evropském parlamentu můžou občané Česka v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Lucie Pávová, Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme