Lichtenštejnové poženou Česko ve sporu o pozemky až před evropský soud, pokud to bude třeba

Takový soudní spor jako v Česku nikde jinde Lichtenštejnsko nevede. Šest set hektarů převážně lesních pozemků u Říčan patřilo podle zápisů v katastru nemovitostí celou poválečnou éru knížecí rodině Lichtenštejnů. Když si ale nechali členové rodu před pár lety vlastnictví potvrdit, stát je zažaloval. V pozemkových knihách byl prý celou dobu chybný záznam. Kauza se už vyšplhala až k Ústavnímu soudu.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemky u Říčan, kterých se soudně domáhá Nadace spravující majetek rodiny Lichtenštejnů

Pozemky u Říčan, kterých se soudně domáhá Nadace spravující majetek rodiny Lichtenštejnů | Foto: Filip Titlbach

„Do roka, maximálně do roka a půl, očekáváme rozsudek Ústavního soudu. Naši právníci vycházejí z toho, jak rychle český Ústavní soud obvykle rozhoduje. Pak se rozhodneme, co dál," říká princ Konstantin z Lichtenštejna, který vede nadaci. Ta spravuje velkou část majetku lichtenštejnské knížecí rodiny.

Od obnovení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem před osmi lety volil jeho rod smířlivou cestu v majetkovém vyrovnání s českým státem. Lichtenštejnové Česko nežalovali. Nakonec naopak český stát zažaloval je.

Lichtenštejnové pokračují v boji o zkonfiskované pozemky, podali dovolání

Číst článek

„Myslím, že to téma musí kromě soudů uchopit i politici na obou stranách. Dveře k jednání jsou pořád otevřené. Ale je na českém státu, aby nám nabídnul řešení, o kterém se můžeme bavit," vysvětluje šlechtic.

Říčanský případ prince Konstantina nepříjemně překvapil. Po osmi letech nových diplomatických vztahů mezi Vaduzem a Prahou teď knížecí rodina a český stát stojí před soudem. Lichtenštejnové se v kauze brání i tím, že konfiskace zemědělské půdy a majetku je po druhé světové válce postihla protiprávně, protože nebyli německé národnosti, jak v Praze princ znovu zopakoval.

Jen dekrety nestačí

Na druhé straně sporu stojí za Česko Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Česká republika opírá svůj nárok o dekret prezidenta republiky číslo 12/1945 sbírky. Vzhledem k tomu, že spor bude nyní dál řešen ústavním soudem, nepovažujeme za vhodné se k němu podrobněji vyjadřovat," říká mluvčí úřadu Tereza Peprníková.

Úřadu dal nedávno zapravdu i Nejvyšší soud. Přitom katastrální úřady na Moravě v podobných případech odmítají státu v přepisu majetku vyhovět. Při přípravě ústavní stížnosti to zjistil právník nadace Lichtenštejnů Aleš Linhart.

Lesy u Říčan patří státu, rozhodl soud. Lichtenštejnové plánují dovolání

Číst článek

„Stát se pokoušel přepsat ještě další pozemky jednak tady v Čechách a jednak na Moravě, ale katastrální úřady mu to odmítly s tím, že na tyto pozemky nebyly vydány konfiskační výměry, tudíž neexistuje doklad k tomu, aby mohly být přepsány, a jenom na základě faktu existence Benešových dekretů to přepsat nelze," vysvětlil Linhart.

Pokud Ústavní soud Lichtenštejnům nevyhoví, chce nadace prince Konstantina dovést spor až k Evropskému soudu pro lidská práva.

V pozadí kauzy říčanských pozemků zůstává i mnohem širší téma konfiskace majetku Lichtenštejnů a možného, třeba i symbolického vyrovnání. Princ Konstantin tohle citlivé téma nechtěl ani v úterý příliš komentovat: „Dohoda může mít spoustu podob. Hlavní je začít se spolu bavit. A tak daleko s českým státem zatím nejsme, bohužel."

Kromě aktuálního sporu ale osm let obnovených česko-lichtenštejnských vztahů princ Konstantin hodnotí dobře. Kvituje přitom nejenom hospodářské a kulturní vazby, ale i společnou komisi historiků, která má řešit sporné otázky ze vzájemné minulosti obou zemí.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme