Měsíc po výbuchu plynu v Praze řeší některé instituce problémy s financováním oprav
Po měsíci připomínají výbuch plynu v centru Prahy už jen vzpěry u nejvíce poškozeného domu v Divadelní ulici. Pracovníci nebo obyvatelé okolních zasažených domů se přesto každý den potýkají s odstraňováním následků. A i teď, po měsíci, se stále podivují, že explozi všichni přežili.
„Průvan tady je pořád v té budově. Pořád se něco opravuje,“ popisuje jedna ze zaměstnankyň návrat Akademie věd do života.
Přestože odstraňování následků výbuchu plynu v Divadelní ulici bude probíhat ještě měsíce, v běžné práci tu pokračovali už po několika dnech.
Jak se instituce vyrovnávají s následky výbuchu plynu v centru Prahy, zjišťovala Zuzana Vlčková
Cestou do kanceláře předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše i po měsíci od exploze praská pod nohama drobné sklo ze skleněných příček a vitráží historické dvorany.
„My už jsme proinvestovali takřka osm milionů, takže je jasné, že to bude hodně přes deset milionů. V tom ještě nejsou zahrnuty třeba odhadnuté škody obrazů,“ říká Drahoš.
Financování oprav je pro Akademii zátěží, a tak chce s pojišťovnami jednat o zálohách.
Plynárenská síť v Praze je v pořádku. Kontroly odhalily jen drobné problémy
Číst článek
Bez větších finančních problémů se do provizorního, ale plného provozu podařilo uvést Fakultu sociálních věd sídlící v Hollaru.
„Co jsme řešili především, bylo zasklívání, což byly opravy v řádech stovek tisíců. To nás úplně nezasáhlo nějakým zásadním způsobem,“ konstatuje proděkan Filip Láb.
Konečná škoda ještě nebyla vyčíslena. Podle odhadů ale vyjdou jen opravy historických budov na více než sto milionů korun.