'Nebyli jsme Němci.' Lichtenštejnská vláda kritizuje Česko kvůli pozemkům u Říčan

Postoj Česka ve sporu o pozemky u Říčan je neúnosný, tvrdí vláda v Lichtenštejnsku v novém písemném prohlášení. Poprvé tak vstoupila do kauzy, kde se knížecí rod u soudu brání žalobě českého státu. V pozadí případu je navíc i mnohem širší téma poválečné konfiskace majetku Lichtenštejnů a možného, třeba i symbolického vyrovnání.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice mezi Švýcarskem a Lichtenštejnskem.

Hranice mezi Švýcarskem a Lichtenštejnskem. | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

V celé kauze jde o 600 hektarů převážně lesních pozemků u Říčan. Ty podle podle zápisu v katastru nemovitostí celou poválečnou éru patřily knížecí rodině Lichtenštejnů. Když si ale nechali členové rodu v roce 2013 vlastnictví potvrdit, stát je zažaloval.  V pozemkových knihách prý celou dobu byl chybný záznam. České soudy už několikrát odmítly argumenty Lichtenštejnů a daly zapravdu státu. Lichtenštejnové proto podali v červenci stížnost u Ústavního soudu v Brně.

U soudu proti sobě stojí Nadace knížete z Lichtenštejna, která spravuje velkou část majetku knížecí rodiny, a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Prohlášení lichtenštejnské vlády ale případ posunulo na vyšší politickou úroveň.

Nejde tak o klasický restituční spor, protože Lichtenštejnové se nedomáhají vrácení svého majetku. Naopak stát žaluje je.

„Český stát svým postupem naráží na samé jádro otevřených otázek i na respekt k lichtenštejnské státnosti,“ píše ministerstvo zahraničí ve Vaduzu ve stanovisku k celé kauze. Lichtenštejnská vláda lituje, že za osm let od obnovení diplomatických styků mezi Lichtenštejnskem a Českem se nepovedlo v otázce majetkového vyrovnání dosáhnout zásadních pokroků.

Vláda taky v dokumentu připomíná, že vládnoucí lichtenštejnský kníže Hans Adam II. se vždy stavěl proti řešení jakýchkoli sporů s Českem soudní cestou. Šéf knížecí nadace, princ Constantin z Lichtenštejna, ale v červenci Českému rozhlasu řekl, že je teď na českém státě, aby nabídnul řešení, o kterém se bude dát jednat.

„Myslím že to téma musí kromě soudů uchopit i politici na obou stranách. Dveře k jednání jsou pořád otevřené. Dohoda může mít spoustu podob. Hlavní je začít se spolu bavit. A tak daleko s českým státem zatím nejsme, bohužel,“ řekl tehdy princ Constantin.

Lichtenštejnové poženou Česko ve sporu o pozemky až před evropský soud, pokud to bude třeba

Číst článek

Když Československo po válce zahrnulo nemovitosti Lichtenštejnů mezi majetek určený ke konfiskaci, opíralo se mimo jiné o dokument ze sčítání lidu z roku 1930, kde je u Lichtenštejnů v kolonce „národnost“ napsáno „deutsch“. Kolonka je ale společná pro národnost i pro používaný jazyk, a protože Lichtenštejnové mluvili německy, je tam zapsána právě němčina. Lichtenštejnové se ale považovali za občany nezávislého a neutrálního knížectví.

Proti konfiskaci se Lichtenštejnové po válce bránili u československých soudů. I když ale argumenty v průběhu procesu vyznívaly původně v jejich prospěch, po komunistickém převratu a změnách v justici nakonec Nejvyšší správní soud konfiskaci majetku potvrdil.

Že neměli do konfiskace spadnout, dnes dokazují Lichtenštejnové také tím, že Lichtenštejnsko za války nikdy neuznalo protektorát Čechy a Morava ani Mnichovskou dohodu, a příslušníci rodu nekolaborovali s nacismem. Argument „nebyli jsme Němci“ použila v čerstvé kritice Česka i lichtenštejnská vláda.

„Je neúnosné, aby české státní instituce ještě v roce 2017 argumentovaly tím, že se s Lichtenštejny mělo nakládat jako s Němci,“ píše se v prohlášení, které vláda ve Vaduzu nepovažuje za konfrontační. Na dotaz Českého rozhlasu naopak mluvčí ministerstva označil text za „vyvážený“.

Česká diplomacie trvá na tom, že aktuální spor nic nemění na prohlášení o vzájemných vztazích, které Česko s Lichtenštejnskem podepsaly před třemi lety. „Ministerstvo v této souvislosti nechce podnítit další polemiku o podstatě zmíněného prohlášení. Vyjádření MZV zůstává v platnosti  - MZV se nebrání diskuzi o citlivých událostech v minulosti, avšak pouze na akademické, vědecké úrovni,“ řekla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Podle ní má Česko stále zájem pokračovat v zahájené spolupráci s Lichtenštejnskem.  Obě strany taky „nahlíží na historii se vzájemným pochopením“.

Lichtenštejnský princ Constantin spor o pozemky u Říčan už dříve komentoval slovy „nejde nám o hektary, ale o spravedlnost“. Jeho nadace je v případě neúspěchu u českého Ústavního soudu ochotná jít s případem až k Evropskému soudu pro lidská práva.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme