Budou konflikty, budeme se muset asi s částí rodičů ‚pohádat‘, říká k rouškám ve školách ředitel
Nošení roušek teď zajímá děti a rodiče v Praze, kde je podle ministerstva zdravotnictví zhoršená epidemiologická situace. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v neděli řekla, že nošení roušek ve školách je na rozhodnutí každé školy a nejméně týden se na tomto rozhodnutí nic měnit nebude. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý pro Radiožurnál uvedl, že ani oni se žádné doporučení pro školy vydávat nechystají.
Co si o tom rozhodnutí, že nošení a nenošení roušek ve školách je na vás, myslíte?
Tak zaprvé jsem rád, že vůbec k nějakému rozhodnutí došlo, protože dokud jsme vůbec nevěděli, na čem jsme, tak to bylo horší. Samozřejmě, jako ředitelé bychom uvítali, kdyby hygiena rozhodla, že buď roušky nenařizuje, nebo naopak tedy nařizuje. V tuto chvíli jsou pouze doporučené, je to tedy na nás jednotlivých ředitelích. Na druhou stranu jsme ale zvyklí rozhodovat, jsme zvyklí nést nějakou zodpovědnost a jsme také zvyklí, že nám část rodičů něco vyčítá. Holt, teď to bude zase stejná situace.
Poslechněte si rozhovor s prezidentem Asociace ředitelů základních škol Michalem Černým
Jak rozhodnete vy coby ředitel základní školy v pražských Klánovicích?
My jsme se dohodli, že roušky u nás ve školách zatím v téhle chvíli děti mít ve společných prostorách budou. Do školy si je vezmou, poté se budeme ještě řídit podle konkrétního vývoje situace. Nemusím čekat na pondělní rozhodnutí vlády, můžeme se rozhodnout i někdy mezitím. V první fázi ty roušky zavedeme a uvidíme, jak se to bude vyvíjet.
Je nošení roušek do školy velká komplikace? Jak se to dá ohlídat?
Komplikace to není, na jaře jsme to tak měli. Na jaře je všechny děti musely mít ve společných prostorách, nebylo to všude, ale žádné dítě s tím nemělo problém, takže si myslím, že s tím nebude problém ani teď. Ohlídat se to samozřejmě do nějaké míry dá, problém může být s nějakými rodiči, kteří ty roušky ze zásady z nějakého důvodu odmítají. Jsou extrémní názory, jak pro roušky, tak proti.
K plošnému zavedení roušek v pražských školách není podle Jágrové důvod. Rozhodovat mají sami ředitelé
Číst článek
Budou určitě konflikty, budeme se muset asi s částí rodičů v uvozovkách pohádat, ale nějak to vyřešíme. Je tady samozřejmě problém, pokud to někdo bude opravdu odmítat, jak tyhle věci řešit, jestli například nějak kázeňsky. Doufám, že se dokážeme domluvit rozumně, jako lidi. Doufám, že někdo, kdo má individuální názory, tak pochopí, že v tomto případě máme nějaká pravidla, která je třeba dodržovat, i když s nimi třeba nemusí tak úplně souhlasit.
Dítě bez roušky do školy pustíte?
Budeme mít náhradní roušky, takže my mu ji dáme nebo půjčíme.
Bude nějaké doporučení od asociace základních škol?
Nebude, tohle je věc každého ředitele. Kdybych měl jasno, tak bych třeba toho chytrého dělal, ale tohle si musí každý ředitel rozhodnout sám.
Nový školní rok
V úterý začne ve školách v Česku nový školní rok, a to s přísnějšími hygienickými pravidly proti šíření koronaviru. Do lavic by mělo usednout 107 800 prvňáčků. Celkem by do základních a středních škol mělo přijít 1,4 milionu žáků. Některé školy už oznámily, že se 1. září kvůli karanténě neotevřou a výuka začne na dálku. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) je takových škol do deseti. Ministerstvo školství vydalo před dvěma týdny manuál, jak by vzdělávací instituce měly v novém školním roce postupovat. Cílem je omezit šíření nákazy, aby se školy nemusely zavírat.
Některé základní školy tak nově zakážou rodičům vstup do budovy nebo pustí do učeben rodiče prvňáčků pouze s rouškou. Podle manuálu by měla být k dispozici dezinfekce, častěji se má větrat a uklízet. Ředitelé by se měli snažit omezit potkávání žáků z různých tříd. Hlavní město hygienici zařadili do oranžové barvy na semaforu, město však ředitelům škol pouze doporučí, aby zvážili, zda a v jakých prostorách ve škole mají děti roušky používat. Situaci ve školách bude město spolu s hygieniky sledovat. Podle Jágrové se nepředpokládají do 14 dnů velké změny.