O postupu snižování počtu vojáků v Afghánistánu rozhodnou poslanci
Čeští vojáci budou v Afghanistánu v letech 2013 a 2014 působit především jako poradci či ochranné síly. Stejně jako ostatní alianční jednotky budou školit afghánskou armádu. O jejich působení i účasti české armády v dalších zahraničních misích dnes budou hlasovat poslanci.
Stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček vítá, že vláda působení našich vojáků v Afghanistánu jasně definovala.
„Z toho, co ministerstvo předložilo, máme pocit, že vyšlo vstříc našemu požadavku na jasné sdělení a jasné zarámování naší mise v Afghánistánu,“ říká Jan Hamáček a pokračuje:
„Jedná se o postupné snižování s ukončením naší přítomnosti v roce 2014. To my kvitujeme s povděkem, protože zastáváme názor, že je potřeba mít jasnou strategii. Co se týká konkrétních čísel, tak o nich můžeme vést debatu.“
Odchody z Afghánistánu
Francie - narychlo, do r. 2013
Austrálie - 2013
Velká Británie - 2014
Německo - stahuje postupně, kancléřka Merkelová stahování zpochybnila
Česká republika - minimálně do 2014
Šéf sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím z ODS Českému rozhlasu popsal, jaký budou mít naši vojáci v příštích dvou letech v Afghanistanu úkol:
„Bude docházet k významnému útlumu našeho provinčního a konstrukčního týmu v provincii Lógar s tím, že v prvním čtvrtletí roku 2013 úplně opustíme tuto lokalitu. Naši vojáci, kteří v Afghánistánu jsou a budou v těch následujících letech, se soustředí především na mentoring, výcvik, výchovu afghánských ozbrojených sil.“
Jan Vidím dodal, že pomoc afghánským ozbrojeným silám, aby se mohly postarat o Afghánistán vlastními silami, bude doménou všech aliančních vojáků.