Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Odbory chystají kvůli 13. a 14. platům hodinovou stávku

Někteří učitelé, zdravotníci a další zaměstnanci veřejného sektoru přeruší v druhé polovině dubna na hodinu práci. K hodinové výstražné stávce je dnes vyzvaly odbory. Reagovaly tak na rozhodnutí vlády, podle něhož státní zaměstnanci dostanou místo požadovaných padesáti jen deset procent svých 13. platů. O čtrnáctých platech se bude jednat v dalších měsících, jejich výše má záležet hlavně na vývoji rozpočtu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři

Lékaři | Foto: FN Plzeň

"Rozhodnutí vlády považujeme věcně i politicky za zásadně nesprávné a musím znovu zdůraznit, že to je první vláda, která tak významným způsobem zasáhla do výdělkové úrovně zaměstnanců," komentovala pro Radiožurnál výsledek nedělního jednání Špidlova kabinetu zástupkyně odborářů z rozpočtové a příspěvkové sféry Alena Vondrová.

Na dopoledne proto Vondrová svolala schůzku všech předsedů odborových svazů zastupujících zaměstnance, aby se poradili o dalším postupu a případných protestech. A závěr jejich porady? "Předsedové odborových svazů veřejných služeb a správy rozhodli, že v následujících hodinách vyzvou všechny své členy a ostatní zaměstnance k jednohodinovému protestnímu přerušení práce. Termín včetně hodiny je již stanoven, ale nebude tisku v této fázi sdělen," oznámila Vondrová.

Šéf školských odborů František Dobšík Radiožurnálu potvrdil, že stávkovat se bude i ve školách. "Vyzvu své kolegy na školách a školských zařízeních k jednohodinové protestní stávce jako reakci na necitlivé a bezprecedentní rozhodnutí vlády, které já osobně považuji za ostudné, protože to je první vláda od roku 1990, která výrazně sníží platy některým skupinám zaměstnanců i ve školství."

Jednohodinová výstražná stávka má ve školách proběhnout v druhé polovině dubna. Jak přesně bude protest vypadat, to podle Dobšíka jasné zatím není.

K protestu se připojí i zaměstnanci ve zdravotnictví. V tomto resortu se vládní rozhodnutí o 13. a 14. platech týká asi 130 tisíc lidí. Podle předsedy Odborového svazu zdravotní a sociální péče Jiřího Schlangera plánovaná hodinová stávka nemá ohrozit zdraví pacientů.

Na hodinu by mohli v druhé polovině dubna přerušit práci i zaměstnanci justice, státní správy, lidé pracující v sociálních službách nebo v kultuře. Pracovníci finančních orgánů se o tom ještě poradí. Odborové svazy hasičů a policistů stávku pouze morálně podpoří, protože zákon jim stávkovat neumožňuje.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach šel do vládního vyjednávání s návrhem, aby oba platy, třináctý i čtrnáctý, byly vyplaceny v padesátiprocentní výši. Jinak by se podle něj minul účinkem nový, šestnáctitřídní platový systém, který platí od začátku roku a má zvýhodnit výkonnější a kvalifikovanější zaměstnance. Stejný podíl žádají i odboroví předáci.

Koaliční lídři ale byli ochotni vyplatit lidem pracujícím ve státní sféře jen desetinu 13. a 14. platů. V takovém případě si podle Škromacha pohorší 40 procent zaměstnanců, což představuje 180.000 nespokojených lidí. Škromach proto vládu varoval před porušením sociálního smíru.

Ve veřejných službách a státní správě pracuje asi tři čtvrtě miliónu lidí, 450 tisíc z nich platí přímo stát, zbytek pak kraje a veřejné zdravotní pojišťovny. Průměrný plat v této sféře dosahuje necelých 16.800 korun.

Lenka Šumová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme