Opozice v Senátu odmítá zvýšení dolní hranice DPH
Senát dnes bude rozhodovat o zvýšení dolní hranice DPH. Ta by měla od příštího roku stoupnout z 10 na 14 procent. Zhruba 21miliard korun, které má změna státu vynést, půjde do státního penzijního systému. ČSSD se nelíbí, že zvýšení DPH by mohlo vést ke zdražení například potravin, léků nebo sociálních a zdravotních služeb. Sociální demokraté zvažovali, zda vládní předlohu neupraví pozměňovacím návrhem.
Předlohu podle šéfa klubu ČSSD Petra Víchy nakonec vrátí poslancům beze změn:
Senátoři opozice vrátí předlohu podle šéfa klubu ČSSD Petra Víchy poslancům beze změn
„Ten závěr je, že se to v této podobě opravit nedá, tímto zákonem se jednak zvyšují mnohé položky pro občany a také tam je změna rozpočtového určení daní, který odebírá určité procento daně z přidané hodnoty obcím a krajům, proto náš klub bude pro zamítnutí tohoto zákona. Jde i o princip, že tímto si vláda chce získat finanční prostředky na důchodovou reformu, kterou v této podobě také odmítáme.“
Výhrady k vládnímu návrhu mají i někteří senátoři z vládní koalice. Například občanský demokrat Petr Pakosta předlohu podpoří, obává se ale, že například vyšší DPH u potravin povede v příhraničí k tomu,že lidé budou jezdit nakupovat do Německa nebo Rakouska a stát o výnos z daní přijde:
Petr Pakosta (ODS) předlohu sice podpoří, ale obává se, že například lidé v příhraničí budou nakupovat v Rakousku nebo v Německu
„Moje další obava se týká města a obcí, kde sice na straně jedné úpravami těch podílů na vybrané dani z přidané hodnoty se jim ta absolutní částka má kompenzovat, na straně druhé oni jsou jim kompenzovány ty zvýšené výdaje díky tomu, že se dolní sazba daně z přidané hodnoty bude zvyšovat. Moje třetí obava plyne v tom, že si nejsem jist, že ten důchodový systém bude vyžadovat 20 miliard ročně, jak se deklaruje, já si myslím, že to bude méně.“