O Památník ticha v pražských Bubnech se bude nově starat ministerstvo kultury, oznámil Zaorálek
Ministerstvo kultury převezme péči o Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na twitteru to oznámil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). O konkrétní formě, jak stát památník převezme, bude ministr jednat s jeho zakladatelem Pavlem Štinglem.
Filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha Štingl přišel před lety s myšlenkou na přebudování nepoužívaného nádraží Praha-Bubny na Památník ticha. Památník nemá být jen pietním místem, měl by zde vzniknout vedle stálé expozice prostor pro sezonní projekty a vzdělávací centrum. Symbolicky prvním krokem přestavby železniční stanice bylo v roce 2015 odhalení sochy Aleše Veselého, která nahrazuje obvyklý význam základního kamene. Má podobu koleje směřující k nebi.
.@PAMÁTNÍK TICHA v Bubnech musí být zachráněn!Po jednání se zástupci @Hlavní město Praha a dohodě s @Andrej Babiš @PAMÁTNÍK TICHA převezme stát= @Ministerstvo kultury.Sejdu se s P.Štinglem, autorem projektu a domluvíme se na konkrétní formě. Finance budu řešit s @Andrej Babiš a věřím,že se dohodneme.
15:13 – 24. 01. 2020
Štingl tento týden Deníku N řekl, že v projektu pokračovat nechce. Stát ani hlavní město podle něj přistupují k věci nesystémově, problémem pro fungování památníku je i chátrající budova nádraží. Štingl řekl, že pokud si stát nebo město do 27. ledna památník nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.
Z nádraží Bubny byly za druhé světové války vypravovány židovské transporty. V roce 1945 odsud při odsunu odjížděli pražští Němci.