Planých neštovic letos ubývá. ‚Nenechávejte děti úmyslně nakazit,‘ upozorňují lékaři

Lékaři od ledna evidují v Česku zhruba 22 tisíc případů planých neštovic, což je výrazně méně než v předchozích letech. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu. Loni bylo v prvním pololetí přes 30 tisíc pacientů. Největší pokles zaznamenali lékaři v Pardubickém a Moravskoslezském kraji.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plané neštovice (ilustrační foto)

Plané neštovice (ilustrační foto) | Foto: Andrew Turner | Zdroj: Flickr | CC BY-NC-ND 2.0,©

Plané neštovice jsou stále nejčastějším virovým onemocněním u nás. V dětství je prodělá 95 procent populace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Planých neštovic letos ubývá. Největší pokles hlásí Pardubický a Moravskoslezský kraj. Tématu se věnovala Janetta Roubková

„Dospělých, kteří prodělají plané neštovice, jsou necelá dvě procenta z celé populace. To je pouze ten zbytek populace, který si to nestihl prodělat v rámci dětství nebo adolescence," upřesňuje pro Radiožurnál Jan Kynčl z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu.

Právě dětský věk, a to hlavně ten předškolní, je pro onemocnění nejvhodnější. Tělo se dokáže s infekcí lépe vypořádat. Dítě ale musí být celou dobu v klidu, jinak mohou nastat komplikace.

„Když pak je dítě fyzicky aktivní, tak virus planých neštovic velice rád vycestovává do mozku na mozkové blány. Velice nepříjemná je pak infekční meningoencefalitida varicelová," upozorňuje praktická dětská lékařka Šárka Paurová.

Nenechávejte děti nakazit

Rizikové je onemocnění i pro děti s atopickým ekzémem nebo oslabenou imunitou. Rodiče by proto neměli děti nechávat nakazit se planými neštovicemi záměrně, aby nemoc prodělaly co nejdřív.

„Svým způsobem riskujeme, byť komplikace nejsou u člověka, který má dostatečný imunitní systém, časté. Přesto mohou být v omezených počtech případů závažné. Může způsobit celou řadu orgánových postižení, může vyvolat zánět mozku a může u imunosuprimovaných jedinců vést k úmrtí," varuje epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

4:59

Ochrana proti spalničkám u některých dospělých slábne. Další očkování si ale musí zaplatit sami

Číst článek

A dodává, že některé země zavedly plošné očkování dětí i proti planým neštovicím. V Česku zatím nic takového neplatí, v budoucnu by ale podle Prymuly mohlo.

„Tady se velice diskutuje, jestli by mělo být očkování proti planým neštovicím v plošném režimu jako ostatní očkování. To znamená buď povinném, nebo nepovinném, ale plošném," potvrzuje pro Radiožurnál epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví.

Očkování se doporučuje hlavně dospívajícím a dospělým lidem, kteří si nemocí neprošli v dětství. Čím později se virem nakazí, tím hůř nemoc snáší.

„Trpí velikými teplotami, výsev je mnohem horší. Je jim špatně, můžou zvracet, eventuálně můžou mít varicelový zápal plic. Rodičům ekzematických dětí nabízím vakcínu, aby si neprošli planými neštovicemi nebo aby měli lehčí průběh, protože není zcela stoprocentní, že nebudou mít neštovice, když budou naočkovaní," přibližuje praktická dětská lékařka Paurová.

Neštovic je letos méně

Za první polovinu letošního roku lékaři evidují zhruba o devět tisíc případů planých neštovic méně než loni za stejné období. Podle epidemiologa Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu je to ale přirozené.

„Ve chvíli, kdy se promoří větší část populace, tak rok nebo dva poté je výskyt o něco nižší, než se zase nahromadí vnímavá skupina populace, která se pak zase ve větší míře promoří," vysvětluje Kynčl.

Letos je také zatím nejméně pacientů se spálou za posledních deset let. Zatímco v prvním pololetí roku 2008 bylo pacientů víc než 2 800, letos je to necelých 1200.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme