Pochybností kolem stížností exministra pro porušení zákona přibývá
Pochybností kolem takzvaných stížností pro porušení zákona, které podával ministr spravedlnosti Pavel Němec, přibývá. Včera Český rozhlas informoval o tom, že Němec těsně před svým odchodem z funkce podal dvě stížnosti ve prospěch odsouzených albánských drogových bossů.
Na nedávné poradě pracovníků státních zastupitelství vystoupil šéf odboru dohledu a stížností ministerstva spravedlnosti Jiří Balzer. Před svědky řekl, že jeho odbor byl nucen ministrem Němcem zpracovávat i podklady ke stížnostem, přestože zákon porušen nebyl.
Balzer připustil, že se v podobném duchu vyjádřil. Z jednání byl pořízen zápis. Jeho existenci e-mailem potvrdil žalobce pro Prahu 2 Tomáš Bláha, který podávání Němcových stížností prověřuje.
"Mohu potvrdit, že nám byl vyššími státními zastupitelstvími doručen záznam z porady představitelů Nejvyššího, Vrchního a krajských státních zastupitelství, ve kterém je zaznamenáno i vystoupení ředitele odboru dohledu a stížností, doktora Balzera. Vzhledem k tomu, že se jedná o interní materiál státního zastupitelství, nemohu se k jeho obsahu blíže vyjadřovat," uvedl Bláha v e-mailu.
Stížnost pro porušení zákona je zcela výjimečným ustanovením, které může zvrátit pravomocné rozhodnutí soudu o vině a trestu. Pavel Němec jich za svého působení podal ve prospěch odsouzených lidí téměř čtyři stovky. Ve svých rozhodnutích žádný problém nevidí.
"Žádné stížnosti pro porušení zákona bych nepodávat proti vůli prvního náměstka, který řídil příslušnou sekci, včetně odboru dohledu a stížností. Žádná stížnost pro porušení zákona nebyla podávána bez jeho doporučení a kladného stanoviska," řekl Němec.
Stávající ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je trendem podávaných stížností pro porušení zákona, který nastolil jeho předchůdce, zaskočen.
"Musím říci, že to pro mě samotného bylo překvapením, ta kadence je relativně výrazná, podává se několik takovýchto stížností týdně. Takovýto mimořádný opravný prostředek, kdy ministr vstupuje v zásadě do pravomoci moci soudní, by měl být opravdu mimořádný. Neměl by se vztahovat na běžné soudní případy," podotkl Pospíšil.
Více podrobností o případu se můžete dozvědět na webu Rádia Česko.