Politici napříč stranami vítají rozsudek švýcarského soudu v kauze MUS
Ministerstvo financí přivítalo nepodmíněné tresty pro bývalé manažery Mostecké uhelné. Švýcarský soud pětici obžalovaných poslal do vězení. Vyměřil jim tresty v délce od jednoho roku a čtyř měsíců po čtyři roky a čtyři měsíce. K tomu musí všichni ještě zaplatit pokuty. Verdikt vítají i politici napříč stranami.
„Ministerstvo financí hodnotí pozitivně, že švýcarský soud obžalobě vyhověl, a tím lépe, že nepodmíněně,“ říká mluvčí resortu Ondřej Šrámek a dodává: „Ještě významnější ale je, že vyhověl i v bodě trestného činu podvodu ke škodě státu. To jen dokládá naše tvrzení, že státu vznikla škoda.“
Rozsudek nad bývalými manažery MUS vítá i premiér v demisi Jiří Rusnok. Zároveň ale lituje, že rozsudek padl ve Švýcarsku. „Je trochu ostuda, že nám musí cizí spravedlnost, cizí justice ukázat, jak se dají věci zdánlivě neodsouditelné přece jen vyšetřit a odsoudit,“ tvrdí Rusnok.
Bývalý předseda Fondu národního majetku Roman Češka mluvil o kauze MUS. Poslechněte si i názory dalších hostů Radiožurnálu k tomuto tématu
K verdiktu se postupně vyjadřují čeští politici. Všichni jej chválí, ale rovněž se pozastavují nad tím, že musel padnout ve Švýcarsku a ne v České republice.
„Důležité je to, že Česká republika je poškozenou zemí, že se ke škodě budeme moci přihlásit. Je škoda, že tu situaci nebyly schopna vyřešit orgány činné v trestním řízení v České republice,“ míní předseda ODS Martin Kuba.
„Zvyšuje to šance na spravedlivý proces v České republice, kde jsem inicioval podání trestního oznámení na půdě České republiky. A samozřejmě šanci na vyplacení škody, která byla vyčíslena,“ tvrdí místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Já doufám, že nakonec právu bude učiněno zadost a že to bude průlomové rozhodnutí, které pomůže i v dalších kauzách, které v Česku máme, aby spravedlnost došla svého naplnění. Bohužel amnestií Václava Klause jsou některé z těchto kauz definitivně uzavřeny a to mě velmi mrzí,“ říká předseda KDU-ČSL Pavěl Bělobrádek.
Švýcarský soud uznal pět Čechů obviněných v kauze MUS vinnými
Číst článek
„Já myslím, že je škoda a podivné, že až švýcarské soudy musí rozhodovat ve věci, která se odehrála v České republice,“ komentuje soud Milan Urban z ČSSD.
„Zločin a trest funguje, byť jenom ve Švýcarsku. Důležité také je, jestli budou umenšeny škody,“ přidává Jiří Dolejš z KSČM.
„Jsem rád, že existují země, kde je spravedlnost rychlejší než Boží mlýny a měří všem stejně. Tak doufejme, že budeme ten příklad následovat,“ přeje si Ivan Pilný z hnutí ANO.
„Z hlediska justice pravděpodobně ten proces byl natolik důkladný, že z pohledu švýcarského práva došlo k takovému rozsudku, který si musí prokuratura obhájit i v tom eventuálním opravném řízení,“ věří František Koníček s SPOZ.
Češka: Česká justice nekonala
Pozitivně hodnotí dnešní rozsudek také bývalý předseda Fondu národního majetku Roman Češka. „Protože se ukázalo, že k trestné činnosti došlo. Tresty nemohu hodnotit, individuální míru zavinění jednotlivých lidí jsem nikdy nezjišťoval,“ říká a objasňuje, jak odsouzení manažeři stát ochudili:
„První problém byl v tom, že si firmu kupovali za peníze té vlastní společnosti. Jejich následné vyvádění probíhalo zcela jistě řadou kanálů. My už jsme na některé upozorňovali tehdy, jiné objevili švýcarští vyšetřovatelé.“
Podle Češky rozsudek ukázal, že česká justice v případu nekonala. „Na ty okolnosti, kvůli kterým byli manažeři dnes odsouzeni, jsme upozorňovali už v roce 1998, ale minimálně deset let s tím česká justice nic nedělala,“ tvrdí Češka a k nečinnosti tehdejších politiků dodává:
„Nebyla na to politická vůle, protože ve vládě byli lidé, kteří naopak fandili tomuto druhu privatizace. A byli to lidé, kteří na tom obchodu podle mého přesvědčení měli vlastní zájmy.“