Uklouzli jste na přechodu? Potiskluzové prvky nevydrží věčně, chodci se musejí přizpůsobit počasí

Při dešti, sněhu nebo mlze – možná už jste také někdy uklouzli na přechodu pro chodce. Firmy sice při jejich malování používají speciální protiskluzové prvky, ty se ale časem opotřebují, vysvětlil pro Radiožurnál Vladimír Musil z pražské Technické správy komunikací. Podle advokáta Petra Juraně nejsou mlha nebo nízké teploty v případě zranění na přechodu důvodem k odškodnění. I chodec je totiž povinen se přizpůsobit počasí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přechod přes Strakonickou ulici u Zbraslavi

Přechody kloužou z více důvodů. Firmy používají protiskluzové prvky, počasí se chodci musí přizpůsobit (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Byla jsem večer se psem a chtěla jsem si to zkrátit, pršelo. U Gymnázia Nad Štolou jsem přecházela přes přechod, a jak jsou bílé pruhy, tak mi to uklouzlo a nemohla jsem najednou vstát,“ popsala Iveta Bubníková z Prahy. Na přechodu pro chodce uklouzla loni v říjnu, zlomila si kotník a byla několik měsíců v pracovní neschopnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč kloužou přechody? Poslechněte si audio reportáž

„Největším problémem jsou přechody na dlažbě. Vypadá to, že kloužou nejvíc, ale je třeba si uvědomit, že drsnost dlažby je sama o sobě špatná,“ vysvětlil pro Radiožurnál vedoucí správy dopravního značení z Technické správy komunikací v Praze Vladimír Musil.

K malování přechodů se používají dvě technologie. „Z hlediska materiálu se přechody realizují buď rozpouštědlovou barvou, dvoukomponentní plastickou hmotou, nebo pomocí termoplastických hmot. Nejčastěji používaná je barva a dvoukomponentní plastická hmota,“ popsala mluvčí brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.  

2:30

Cyklisté na přechod nesmí. V Česku je to ale docela častý prohřešek, říká dopravní expert

Číst článek

Nejen kvůli reflexi, aby byl přechod dobře vidět za šera a v noci, se bílé pruhy při malování posypou takzvanou balotinou, speciálními mikrogranulemi ze skla, které povrch zároveň zdrsní.  

„Na povrchu vydrží balotina jenom určitou dobu a poměrně rychle se těmi vozidly sjede, anebo i kvůli přírodním vlivům nevydrží věčně. Mění své vlastnosti a tím se ta drsnost zhoršuje,“ uvedl Musil.

Nekloužou tak všechny přechody pro chodce, ale jen ty, které už mají něco za sebou. 

Nárok na odškodnění

Co dělat v případě, že na přechodu nebo na chodníku člověk opravdu uklouzne? Podle Jana Šůry z právního oddělení spotřebitelské organizace dTest je klíčové, jestli dojde ke zranění na přechodu nebo chodníku kvůli jeho vadnému povrchu.

„Když uklouzneme na chodníku, budeme se ptát, zda vlastník či správce komunikace nepochybil při jejím úklidu. S nárokem náhrady škody je pak nutné se obrátit na vlastníka komunikace, jímž bude zpravidla obec, případně na jejího správce,“ doplnil Šůra.

Advokát Petr Juráň je nicméně přesvědčený, že déšť, mlha nebo nízké teploty nejsou důvodem k odškodnění při pádu. I chodec je totiž povinen se přizpůsobit počasí, vysvětlil pro Radiožurnál.

O odškodnění žádala i Iveta Bubníková, ale pražská Technická správa komunikací žádost zamítla s tím, že přechod pro chodce, na kterém uklouzla, splňoval všechny platné normy.

Luděk Hubáček, jud Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme